Glucosamine Faydaları


Glucosamine Faydaları

Glucosamine nedir? , Glucosamine Faydaları Nelerdir? , Kimler Glukozamin Kullanmamalıdır? Glucosamine Kullanmanın Yan Etkileri Var mıdır? … vb tüm soruların cevabı bu makalemizde …

Glucosamine( chondroitin sülfat ), eklemlerin etrafını saran kıkırdak yapının içerdiği sıvıda bulunan doğal bir şekerdir. Uzun yıllar boyunca vücut bu şekeri kendi üretebilirse de yaşlılıkla birlikte bu üretim durur. Bu önemli amino-asit, kabuklu deniz canlıları vs doğal kaynaklardan alınabildiği gibi, laboratuvar ortamında da üretilebilmektedir. Glukozaminenin üretildiği canlılar yengeç, karides ve istakozdur. (Bu canlıların kabuklarından üretilir.)

Glucosamine ilk olarak atların eklem rahatsızlıkları için üretilmeye başlanmış, daha sonra insan sağlığına faydaları keşfedilmiştir. Vücut geliştirme sporuyla ilgilenenler için, mucize niteliğinde olan bu besin, spor veya travma sebebiyle oluşabilen eklem ağrılarında etkilidir. Kas ve eklem güçlendirmekte glucosamine kadar etkili olan balık yağıyla birlikte alınması, etkisini kat kat artırır.

Glucosamine, kıkırdağın içine sıvı çekerek kıkırdağı nemlendirmekte; böylelikle kıkırdağın süngerimsi yapısının yeniden oluşumunu teşvik etmektedir. Sertleşmiş ve aşınmış eklem dokusunu yenileyerek ağrıyı azaltan glucosamine, şişkinlik ve hassasiyeti de giderir. Glucosamine, vücutta eksik olursa eklemler savunmasız kalır ve çabuk deforme olurlar. Bunu önlemek için düzenli olarak glucosamine alınmalıdır.

Glucosamine Eksikliği Halinde Görülebilecek Belli Başlı Hastalıklar

Osteoartrit : Orta ve ileri yaşlarda meydana gelen, halk arasında ‘eklemlerin kireçlenmesi’ olarak adlandırılan bir eklem hastalığıdır. Yaşlılar, sporcular, ağır işlerde çalışanlar bu sorunu daha çok yaşarlar. Cinsiyete göre osteoartrit görülme olasılığı ise kadınlarda daha fazladır. Çünkü kadınların kemik ve kas yapısı erkeklere göre daha zayıftır.

Temporomandibular eklem artrit : Çene kemiğinin iltihaplanması anlamına gelen bu hastalığın semptomlarından biri de çene ekleminde ağrıdır. Glucosamine, ağrıyı kesmekle beraber çene ekleminin iyileşmesine de yardımcı olur.

Eklem zorlanmaları : Sporcuların yoğun antrenman sonrası yaşadığı, beden gücüyle yük taşınan işlerde çalışanların da mağdur olduğu eklem zorlanmalarının getirdiği ağrıları glucosamine kullanarak gidermek mümkündür.

Glucosamine Günlük Kullanım Miktarı

Glucosaminenin yemeklerle birlikte alınması, mide sorunlarının önüne geçmek için daha iyi olur. Osteoartrit rahatsızlığında günde 3 kez 500 mg veya günde bir kez 1500 mg halinde alınır. Temporomandibular eklem artritte ise günde üç kez 500 mg alınır.

Glucosaminenin yan etkileri

Glucosamine kullanımında midede ekşime, bulantı, kabızlık, ishal gibi sorunlar nadiren görülebilir. Vücutta su tutarak ödem oluşumuna ve yüksek tansiyona neden olduğunu söyleyenler de vardır. Nadir vakalarda glucosamine maddesinin baş ağrısı, alerji, uyuklama yaptığı görülmüştür. Semptomlara, ilacın içeriğine eklenen aşırı manganez de sebep olabilmektedir. Bu sebeple sadece güvenilir markalar tercih edilmelidir.

Kimler Glucosamine Kullanmamalıdır?

Kabuklu deniz hayvanlarına alerjisi olan kişiler (Bazı uzmanlar, kabuklu deniz hayvanlarının etleriyle kabuklarının aynı özellikleri taşımadığını, bu sebeple bu kişilerin glucosamine kullanmalarında bir sakınca olmadığını söylemişlerdir.
Hamileler
Emzirenler
Astım hastaları

Dikkat! Ameliyat olacak olan kimseler, ameliyattan 2 hafta önce glucosamine takviyesini bırakmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 19 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın