Goji Berry Çayının Faydaları


Goji berry bitkisinin diğer ismi kurt üzümüdür. Patlıcangiller ailesine mensup olan bu bitkinin meyveleri oldukça önemlidir. Goji çileği olarak da adlandırılan bu meyvenin anavatanı Çin’dir. İçeriğinde C vitamini, E vitamini, B vitaminleri, Omega 3, Omega 6, demir, kalsiyum, fosfor, karoten bulunan bu meyvenin birçok artısı bulunmaktadır.

Çeşitli şekillerde kullanılan bu meyvenin çayı da sıklıkla tüketilmektedir. Bu noktada goji berry çayının faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

Kilo Vermeye Etkileri

Kilo sorunu yaşayan kişilerin farklı tipte kimyasal içeren ilaçlar yerine doğal yöntemlere başvurmaları önerilmektedir. Goji berry çayının faydaları arasında kilo verme sürecini hızlandırması yer almaktadır. İçeriğindeki faydalı asitlerden dolayı yağların yakımını hızlandıran goji berry, bölgesel yağlanmanın önüne geçmektedir.

Sinir Sistemine Etkileri

Sinir sisteminin düzgün bir şekilde çalışması sağlık açısından da sosyal hayat açısından da son derece önemlidir. Goji berry çayının faydaları arasında sinir sistemine olumlu etki etmesi yer almaktadır. Aromatik yapısından dolayı rahatlatıcı etkiye sahip olan goji berry çayı canlılık vermektedir. Bu da daha pozitif düşünce oluşumuna etki etmektedir.

Kolesterol Seviyesine Etkileri

Kolesterol seviyesi özellikle kalp sağlığı bakımından önemli bir konudur. Goji berry çayının faydaları arasında kolesterol seviyesini dengede tutması yer almaktadır. Kötü kolesterol seviyesini düşüren bu çayın özellikle kan dolaşımını olumlu etkilediği görülmektedir. Vücudun metabolik sürecini aktifleştirmektedir.

Akciğer ve Böbrek Sağlığına Etkileri

Genel sağlık açısından akciğer ve böbreğin işlevlerini yerine getirmeleri son derece önemlidir. Goji berry çayının faydaları arasında akciğerin temizlenmesini sağlamak yer almaktadır. Bu çayın faydaları arasında böbreğin çalışma hızını düzenlemesi yer almaktadır. Böbreklerde taş oluşumunu engelleyen bu çay son derece önemlidir.

Goji berry çayının faydaları arasında görmeyi güçlendirmesi, karaciğeri güçlendirmesi ve susuzluğu gidermesi yer almaktadır. Bu çayı demlemek için 1 çay kaşığı kurutulmuş goji meyvesinin üzerine 1 su bardağı yeni kaynamış su ekleyin. 30 dakika boyunca demlenmeye bırakın ve sonrasında süzerek, üzerine de 5 damla limon suyu ekleyerek tüketin. Goji berry çayını midesinde sorun yaşayanlar, bu meyveye alerjisi olanlar, hamileler ve emziren annelerin tüketmesi önerilmemektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 21 Mart 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın