Goji Berry Faydaları


Goji Berry Faydaları

Meyvesi kuşburnunu, sapı ise biber sapını andıran goji berry bitkisi; halk arasında kurt üzümü olarak bilinmektedir. Mutluluk meyvesi de denilen bu meyve yüksek rakımlı yerlerde yetişmektedir. Sadece meyvesinden değil, saplarından posasına kadar pek çok yerinden istifade edilmektedir. Bu yönüyle goji berry faydaları çok fazla olan bir bitkidir.

Besleyici özelliği çok fazla olan goji berry vücuda enerji verir. Spor yapanlar ve ağır işlerde çalışanlar için kuvvet verici bir bitkidir. Üstelik vücudun direncini arttırır ve yorgunluğu giderir.

Goji berry ve vücuda salgıladığı hormonlar : 

HCG : Goji berry, salgıladığı HCG hormonu ile kişiye kendini genç hissettirir ve erken yaşlanmanın önüne geçer. Bu hormon aynı zamanda uyku düzensizliği yaşayanların kaliteli bir uyku uyumasını sağlar. Fakat uykudan hemen önce alınmamalıdır.

TESTESTERON : Goji berry erkeklik hormonu olarak bilinen testesteronu artırarak cinsel kuvvet sağlar. Kısırlık tedavisinde de olumlu katkılar sağlayan bu bitki, sperm hücrelerini canlandırmakta ve stresin spermlere verdiği zararı önlemektedir.

İÇERİĞİNDEKİ DİĞER ÖNEMLİ MADDELER

Germanyum : Çağımızın en büyük problemlerinden biri olan kanserle mücadelede içeriğindeki germanyum maddesinin çok büyük faydaları tespit edilmiştir. Ayrıca goji berry bütün kırmızı renkli meyve ve sebzeler gibi bol antioksidan içermesiyle de kanserde mücadelede etkili bir gıdadır.

Goji berry antioksidan özelliğiyle karaciğer yağlanmasını ve vücudun yağ depolamasını da önler. Bu yönüyle kilo alınmasının önüne geçer.

Physalin : Bu madde, vücudun lösemi ile savaşmasına yardımcıdır.

Beta-sitosterol : İçeriğindeki bu madde sayesinde kötü kolesterole düşmandır.

Zeaksantin : Bu madde gözün retinasında zaten bulunan bir maddedir. Goji berry tüketerek vücuda alınacak zeaksantin göz için doğal bir besin olacaktır. Ayrıca katarakt oluşumunu ve yaşlılık kaynaklı göz bozukluklarını önler.

Betakaroten : Havuçtan daha yoğun olarak betakaroten bulunduran goji berry, bu etken madde sayesinde de göze şifalıdır.

C vitamini : Portakalın 3 katı C vitamini içererek vücut direncini artırır. Özellikle kış aylarında tüketimi, hastalıklara karşı bağışıklık kazanılmasını sağlar.

Amino asitler : 19 farklı amino asidi bünyesinde barındıran goji berry sağlıklı kilo almak isteyenler için ideal bir bitkidir. İçerdiği amino asitler vücutta yağ tutunmasına sebep olmaz fakat gerekli proteinin alınmasına olanak sağlar.

Betain : İçeriğindeki betain, karaciğer tarafından kolin üretiminde kullanılmaktadır. Bu madde de sakinleştirici, hafızayı artırıcı, kas geliştirici özelliklere sahiptir.

Solavetivone : Goji çileğindeki bu madde, güçlü bir antibakteriyel ve antifungaldir.

Çinko, fosfor, kalsiyum, selenyum vb. 21 mineral : Goji, vücut sağlığı için gerekli bu mineralleri de içermektedir.

Çinlilerin süper bitkisi : Goji Berry

Çinliler, goji çileğinin strese ve depresyona iyi geldiğine inanarak, bu bitkiyi yüzyıllardır tüketmektedir. Ayrıca goji berry baş ağrısı için de kullandıkları doğal ilaçlardan biridir. Fakat uyku öncesinde tüketilmemeli, gün içerisinde tüketilmelidir. Türkiye’de tazesi bulunamayan bu  bitki, kurusuyla da kurusundan yapılan çayıyla da tazesiyle aynı faydaları göstermektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 15 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın