Goji Üzümü Faydaları


Goji Üzümü Faydaları

Halk arasında bilinden adı kurt üzümü olan Goji berry, tam anlamıyla bir şifa deposudur. Yaprağından meyvesine, sapından posasına dek her yerinde farklı şifa kaynakları mevcuttur. Çok faydalı olan bu bitkinin faydaları saymakla bitmez.

İşte bu bitkinin bilinen bazı faydaları

-Goji berry etkili bir antioksidan kaynağıdır. Gojy berry bitkisi tüm bitkiler içerisinde antioksidan oranının en fazla olduğu bitkiler arasındadır.

-Goji berry,oranında protein ihtiva eder. İçerdiği bu yüksek protein oranıyla Goji berry bitkisi buğdayı bile geride bırakmaktadır.

-Uzakdoğu kültürünün değişmez bitkilerinden olan Goji berry, yaşam kalitenizi artırarak daha sağlıklı bir ömür geçirmenizi sağlar.

-Goji berry meyvesinin içerdiği E vitamini ile B vitamini oranı %8 olarak karşımıza çıkmaktadır.

-C vitaminine geldiğimizde ise Goji berry bizleri oldukça etkileyici karşılamaktadır. Goji berry C vitamini açısından diğer meyvelerin çok çok ilerisindedir. Örneğin önemli bir C vitamini deposu olarak bildiğimiz portakal ile karşılaştırdığımızda Goji berry meyvesinin yüzlerce kat daha fazla C vitamini içerdiğini görürüz.

-Oldukça güçlü bir anti bakteriyel olarak bilinmen solavetivone maddesini içermektedir.

-Goji berry bitkisinde rastladığımız bir diğer önemli madde de Beta Sitosterol’dür. Bu maddenin bilinen en önemli özelliği etkili bir kolestrol düşürücü olmasıdır.

-Goji çileğinde 19 çeşit amino asit bulunur.

-Çeşitli minerallerin bol miktarda bulunduğu Goji berry, selenyum, kalsiyum, fosfor vb. mineraller açısından hayli zengindir.

-Gozi üzümünün içerisinde Physalin maddesi bulunur. Bu maddenin lösemi türlerine karşı etkili bir savaşçı olduğu bilinmektedir.

-Goji berry bitkisinin kansere karşı koruyucu etkisi de bulunmaktadır.

-Menapoz semptomlarını yok edici özelliğe de sahip olan Goji berry, tümör büyümesinin de durdurucusu olan bir şifa kaynağıdır.

-Betain adlı madde karaciğerde kolin üretiminde kullanılmaktadır. Goji berry bitkisinde betain bileşiği bol miktarda bulunmaktadır. Bu bileşiğin hafıza artırıcı, sakinleştirici, karaciğer yağlanmasını engelleyici ve kas büyümesini artırıcı özellikleri mevuttur.

-Goji berry bitkisinin beta karoten içeriği açısından havuçtan daha etkili bir kaynak olduğu bilinmektedir.

-Kalp basıncını ve kan basıncını iyi yönde etkileyecek faydalar sağlar.

-DNA’yı koruyucu etkilere sahiptir.

-Kurt üzümünün cinsel iktidarsızlığa karşı iyi geldiği de bilinmektedir.

-Goji berry bitkisi içerisinde yer alan zeaxanthin maddesi, göz retinasında yer alan maddelerden biridir. Bu nedenle goji berry tüketmenin göz sağlığına da önemli faydaları olmaktadır.

-Goji berry vücut direncinizi artırarak hastalıklarla daha iyi savaşmanızı sağlar. Düzenli biçimde goji berry kullanımı halinde süperoksit dismutaz enzim seviyeleri yaklaşık olarak %40 oranında artış gösterir. Bu sayede vücut direnciniz yaşınızdan bağımsız olarak artış göstermektedir.

-Zayıflamak isteyenler için de goji berry doğru bir tercih olacaktır. Uzakdoğu’da bol miktarda tüketilen goji berry, özellikle bu bölgede zayıflamak için çokça başvurulan doğal şifa kaynağıdır. Goji berry bitkisinin zayıflama etkisi içeriğindeki polisakkaritlerin alınan gıdaları enerjiye dönüştürmesinden dolayı gerçekleşmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 15 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın