Greyfurt Çayının Faydaları


Greyfurt Çayının Faydaları

Greyfurt, yaprak dökmeyen meyve ağaçları arasında yer almaktadır. İçeriğinde uçucu yağlar bulunan greyfurtun anavatanı Hindistan ve Çin’dir. Pomelo ve portakalın karışımı sonucunda elde edilmiş bir meyvedir. Greyfurtun içeriğinde B vitaminleri, C vitamini, E vitamini, magnezyum, sodyum, kalsiyum, fosfor, demir bulunmaktadır.

Özellikle kış döneminde çayı tüketilmektedir. Greyfurt çayının faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

Kanser Oluşumuna Etkileri

Kanser, çağımızda en fazla ölüme sebebiyet veren hastalıklar arasında yer almakta ve gittikçe yaygınlaşmaktadır. Greyfurt çayının faydaları arasında kanser oluşumunu engellemesi yer almaktadır. İçerdiği vitamin ve minerallerle birlikte serbest radikallerle mücadele eden bir içecektir. Özellikle kanser sorununun başlangıç safhasında greyfurt çayı tüketilmesi önerilmektedir.

Kilo Vermeye Etkileri

Obezite sorunu pek çok hastalığı beraberinde getiren, yanlış beslenme ve hareketsiz yaşam sonucu ortaya çıkan bir problemdir. Fazla kiloların verilmesi daha sağlıklı bir hayat için gereklidir. Greyfurt çayının faydaları arasında kilo vermeye yardımcı olması yer almaktadır. Özellikle metabolizmanın hızlı çalışmasına yardımcı olan greyfurt çayı, bu sayede yağ yakımını hızlandırmaktadır.

Kalp-Damar Sistemine Etkileri

Vücutta kan dolaşımının sorunsuz olması oldukça önemli bir konudur. Bu durum kalp sağlığını doğrudan etkilemektedir. Greyfurt çayının faydaları arasında kalp-damar sağlığını olumlu etkilemesi yer almaktadır. Damarların sağlıklı olması kalbin düzenli çalışmasını sağlamakta ve bu durum da ileride oluşabilecek sorunların önüne geçmektedir.

Diyabete Etkileri

Şeker hastalığı yani diyabet, ülkemizde hızla yükselişte olan hastalıklar arasında yer almaktadır. Bu hastalıkların önlenmesinde beslenme alışkanlıkları oldukça önemlidir. Greyfurt çayının faydaları arasında şeker oranını dengede tutması yer almaktadır. Bu nedenle şeker hastalarına özellikle kış döneminde greyfurt çayı tüketmeleri önerilmektedir.

Greyfurt çayının faydaları arasında iltihaplı hastalıklara iyi gelmesi, bağışıklık sistemini güçlendirmesi yer almaktadır. Bu çayı yapmak için bir greyfurtun suyu ile 3 yemek kaşığı balı ve bir çubuk tarçını emaye tencereye koyun. Üzerine 2 su bardağı su koyarak kaynatın ve kaynamaya başladığında altını kapatın. Sonrasında karışıma 1 yemek kaşığı kuşburnu koyarak 2 saat kadar demlenmeye bırakın. Süzdükten sonra günde bir kez yemekten yarım saat önce bu çayı tüketin.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 23 Mart 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın