Gül Suyunun Faydaları


Gül, kendi ismiyle anılan bitki ailesine mensup olan, şekil, boyut, koku ve renk bakımından farklı çeşitleri bulunan bir bitkidir. Sıklıkla tercih edilen ve kullanım alanı geniş olan gül, içeriğinde pek çok faydalı madde barındırmaktadır.

İçeriğinde A vitamini, B3 vitamini, C vitamini, D vitamini, rodinol, geraniol, eugenol gibi maddeler bulunan gül suyunun faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

Mide Sorunlarına Faydaları

Özellikle bazı tatlı türlerinin içerisinde kullanılan gül suyunun faydaları arasında mide sorunlarına iyi gelmesi yer almaktadır. Mide yanması başta olmak üzere, kramp, ağrı gibi sorunların çözümünde etkili olan gül suyu, hazımsızlık sorununun ortaya çıkmasını da engellemektedir. Bununla birlikte midenin asit dengesini sağlayarak sorun çıkmasını önlemektedir.

Cilt Sağlığına Faydaları

İçeriğinden dolayı gül suyunun faydaları arasında cilt sorunlarına iyi gelmesi yer almaktadır. Bir pamuk yardımıyla cilde uygulandığında, özellikle yağlı ciltlerde yağ dengesini sağlamaktadır. Bununla birlikte cildin temizlenmesini ve nefes almasını sağlayan gül suyu, sivilce başta olmak üzere akne gibi sorunlar üzerinde de etkili olmaktadır.

Saç Sağlığına Faydaları

Saçların sağlıklı olması ve dökülme sorununun yaşanmaması son derece önemli bir konudur. Gül suyunun faydaları arasında saç sağlığını olumlu etkilemesi yer almaktadır. Özellikle boya başta olmak üzere saçların yıpranmasına neden olan sorunların çözümünde etkili olan gül suyu, saçların canlı görünmesini sağlamakta ve dökülme sorununun azalmasını sağlamaktadır.

Sinir Sistemine Faydaları

Gül kokusu her zaman rahatlatıcı etkiye sahip olmuştur. Aromatik yapısı nedeniyle gül suyunun faydaları arasında sinir sistemini olumlu etkilemesi yer almaktadır. Kokusuyla gerçek anlamda sinirleri yatıştıran gül suyu, aynı zamanda pozitif düşünceyi öne çıkarmaktadır. Bu sayede uykusuzluk ve strese bağlı sorunların çözülmesinde önemli etkisi bulunmaktadır.

Gül suyunun faydaları bu şekilde sıralanmaktadır. Gül suyunun tüm artılarını edinebilmek için dikkat etmeniz gereken nokta, satın alacağınız ürünün doğal olmasıdır. Katkı maddesi içeren gül suyu kullanımı fayda yerine zarar verebilmektedir. Gül suyunun kolonya yerine kullanılması uzmanlar tarafından önerilmektedir. Ağızdan alınmasında sakınca bulunmasa da özellikle ilaç tüketen kişilerin uzmana danıştıktan sonra tüketmeleri sağlık açısından önemli bir noktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 20 Nisan 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın