Gülhatmi Çayının Faydaları


Gülhatmi Çayının Faydaları

Gülhatmi, ebegümecigiller ailesine mensup olan, güzel çiçeklere sahip olan bir bitkidir. Anavatanı Kuzey Amerika ve Afrika olarak bilinen bu bitkinin boyu fazla uzun değildir.

Çiçekleri kırmızı ve açık pembe olan bu bitkinin yaprakları kalp şeklindedir. İçerisinde A vitamini, C vitamini, karoten, mukus, tanen, bitkisel yağlar bulunan gülhatmi çayının faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

Mide Sağlığına Faydaları

Sindirim sisteminin ana unsuru olan mide, asit salgısından dolayı birçok sorun yaşayabilmektedir. Gülhatmi çayının faydaları arasında mide yanmasına iyi gelmesi yer almaktadır. Bunun yanı sıra özellikle ağır yemeklerden sonra oluşan geğirme durumuna iyi gelmektedir. Midede oluşan ağrıların hafiflemesinde de önemli etkisi bulunmaktadır.

Kilo Vermeye Faydaları

Günümüzde kilo sorunu yaşayan kişi sayısı her dönem artmakta, başta yanlış beslenme olmak üzere, ilaç kullanımının artması, hareketsiz yaşam bu durumu oluşturmaktadır. Gülhatmi çayının faydaları arasında kilo vermeyi kolaylaştırması yer almaktadır. Özellikle metabolizmaya doğrudan etki eden bu çay, fazla yağların yakımını hızlandırmaktadır.

Karaciğere Faydaları

Karaciğerin fonksiyonlarını tam olarak yerine getirmemesi önemli hastalıkları da beraberinde getirmektedir. Gülhatmi çayının faydaları arasında karaciğer fonksiyonlarını iyileştirmesi yer almaktadır. Bu kısımda oluşabilecek hasarlara karşı içeriğindeki bol miktardaki faydalı asitle mücadele etmekte ve bu durum da karaciğerin çok daha sağlıklı olmasını sağlamaktadır.

Cilt Sağlığına Faydaları

Cilt sağlığı açısından kimyasal içerikte kozmetik ürünlerinin yerine doğal yöntemlere yönelmekte büyük avantaj bulunmaktadır. Gülhatmi çayının faydaları arasında cildi ferahlatması yer almaktadır. Cildin adeta nefes almasını sağlayan bu çay sayesinde daha pürüzsüz bir cilt yapısına sahip olabilirsiniz. Ayrıca kırışıklık gibi yaşlanma etkilerine karşı da önemli faydaları bulunmaktadır.

Gülhatmi çayının faydaları arasında öksürüğü azaltması, hücreleri yenilemesi, şişkinliği azaltması gibi etkiler bulunmaktadır. Gülhatmi çayını yapabilmek için 1 litre kaynayan suyun içerisine 2 yemek kaşığı kurutulmuş gülhatmi çiçeği ekleyin. Demlenme aşaması için havluya sararak 20 dakika kadar beklemeniz yeterli olacaktır. Ardından 200 ml bardağın yarısına kadar bu çayı, kalan yarısına ise su ekleyin. Çayı isterseniz balla tatlandırabilir ve günde 3 defayı geçmemek şartıyla dilediğiniz vakitte tüketebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 7 Nisan 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın