Gülün Faydaları Nelerdir?


Gülün Faydaları

Gül, 14 binden fazla çeşidi olan bir çiçek türüdür. Bakımı ise oldukça basittir. Orta derecede,güneş alan bir yerde özenle her toprakta yetiştirilebilir. Gülü seven dikenine katlanır derler ya bu güller için farklıdır. Gül öyle ince bir bitkidir ki çok fazla bakım istemeden genelde her yerde rahatça yetişebilen bir çiçektir. Gül denildiğinde aklımıza pembesinden tut sarısına kadar çeşitli renklere sahip mis kokulu o Isparta’nın gül bahçeleri aklımıza gelir. Gül sevgiyi aşkı simgeler. Şiirleri, şarkıları süsler. Bu kadar mükemmel anlamlar barındırmasının yanı sıra sağlığımıza olan nimetleri de sayısızca çok fazladır.

Gül suyunun aknelere iyi geldiği iyi bir tonik olduğu hep söylenir. Bu şaşırtıcıdır ki biz sadece aknelere faydalı olduğunu biliyoruz. Oysaki yüzümüzdeki gözaltı morlukları, lekeler, yaralar içinde faydalı bir bitkidir. Burada sadece yüz bölgemizden bahsetmekte yanlış olur. Vücudumuz yani cildimizdeki her rahatsızlığa uygulanması gereken ilk tedavi yöntemi kesinlikle gül ürünlerinden olan gül suyu veya gül yağı düzenli olarak uygulanmalıdır.

Gül, eskilerden beridir birçok tedavi yöntemi olarak kullanılmış. Ancak biz bunları unutmuş birçok bilmediğimiz yan etkileri olan kimyasalların içerisinde kaybolmuşuz. İbnü’l-Baytâr, gülü her zaman hastalıklar için çare olarak görmüş ve uygulamıştır. Bunlardan biri baş ağrısı için kullanımdır. Gül suyunu yada gül yağını başa sürüp ovmanın ve gül şurubu içmenin baş ağrısına faydalı olacağını;göz hastalıkları (özellikle göz kanlanması, göz ağrıması) içinde gül suyunu göze damlatarak kullanılabileceğini söylemiştir. İbni Sina ise beyne iyi geldiğini ve hafızayı kuvvetlendirdiğini belirtmiştir. Yine İbnü’l-Baytâr gülü yada gül suyunu koklamanın mide bulantısına iyi geleceğini belirtmiştir.

Gülü kokladığımızda bize huzur verdiği bir gerçektir. Yine Osmanlı zamanlarında gülü psikolojik rahatsızlıklar içinde kullanıldığı görülmüştür. Hatta akıl hastaları için özel olarak günde iki defa gül suyu dökmek için hasta bakıcılar görevlendirilirmiş. Buda demek oluyor ki gül hem ruha hem bedene iyi gelen mükemmel bir nimettir. Ancak bunun ne kadar farkında olduğumuz ortadadır. Her geçen gün artan ilaç sayıları, bu ilaçların yan etki sayıları, hastalıklar saymakla bitmez. Konuyu en güzel en basit halde açıklayan Şeyh Hakîm Muinüddin’nin bir eserinde paylaştığı şu cümle olmalı: “Gül bitki alemindeki tüm çiçeklerin en üstünüdür; gül fiziksel, duygusal ve ruhsal yapıların tümü üzerinde aynı anda iş görür ve her üçünü de aynı anda saflaştırıp yüceltir.”

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 13 Temmuz 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın