Gün Kurusunun Faydaları


Gün Kurusunun Faydaları

Kayısı, sağlığa büyük faydası olan meyveler arasında yer almaktadır. Kükürt işlemine maruz kalmayan ve güneşte doğal yollarla kurutulan kayısıya gün kurusu adı verilmektedir. Kükürt işlemine tabi tutulmadığı için daha faydalı olan bu kayısı türü sıklıkla tercih edilmektedir. Gün kurusunun faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

Kalp Sağlığına Etkisi

Kalp hastalıkları özellikle son dönemlerde artış göstermiştir. Zararlı alışkanlıklar, düzensiz beslenme gibi nedenlerden kaynaklanan kalp rahatsızlıklarını önlemede gün kurusu etkili olmaktadır. İçerdiği potasyum oranı sayesinde gün kurusunun faydaları arasında kalbe etkisi önemli yer etmektedir. Özellikle kalp krizine karşı önleyici etkisi dikkat çekmektedir.

Beyne Etkisi

Stres ve diğer nedenlerden dolayı beyin sağlığı her zaman tehdit altındadır. İçerdiği vitaminler sayesinde gün kurusunun faydaları arasında beyin sağlığına etkisi de yer almaktadır. Stresi asgari orana indiren gün kurusu sayesinde hafızanız da güçlenecektir. Bu durum gündelik hayat açısından oldukça önemlidir.

Ülsere Etkisi

Özellikle son yıllarda mide ve oniki parmak bağırsağında ülser görülen kişi sayısı artmıştır. İçerdiği potasyum ve A vitamini bakımından zengin olan gün kurusu, mide ya da oniki parmak bağırsağında ülser oluşumunu engellemektedir. Mideyi koruyucu etkiye sahip olan bu mucize meyve son derece önemlidir.

Sindirim Sistemine Etkisi

Gün kurusunun faydaları denildiğinde akla gelen ilk konu sindirim sistemine olan etkisidir. Kabızlık sorunu çekenlere mutlaka önerilen gün kurusu hazmetmeyi kolaylaştırmaktadır. Buna karşın sindirim sisteminde sorunlar yaşamamak için gün kurusu tüketimini sınırlı tutmak gereklidir. Özellikle tüketilen saatin büyük önemi vardır.

Kemiklere Etkisi

Yeterli oranda vitamin almamak, güneşten faydalanmamak gibi sorunlardan dolayı kemiklerde sorunlar ortaya çıkmaktadır. Özellikle ilerleyen yaşlarda etkisini arttıran bu sorunlara karşı gün kurusu tüketmek önemli bir alternatiftir. Diş sağlığına da olumlu etkisi olan gün kurusu, diş etinde yaşanan kanama gibi sorunların azalmasına yardımcı olmaktadır.

Cilde Etkisi

Cilt sorunlar pek çok kişinin şikayetçi olduğu konular arasına yer almaktadır. İçeriğinden dolayı ciltteki pürüzlerin giderilmesini sağlayan gün kurusu, aynı zamanda cildin daha canlı görünmesini sağlamaktadır. Birçok kozmetik ürününde kayısı özünün kullanılması da bu konudaki etkisini ortaya koymaktadır.

Gün kurusunun faydaları arasında cinsel gücü arttırması yer almaktadır. Bunun yanı sıra böbrek taşı oluşumuna karşı kullanımı da önerilmektedir. Bağışıklık sistemine etki etmesinden dolayı soğuk algınlığı yaşanmasını önlemektedir. Son derece lezzetli olan bu gıdayı düzenli olarak tüketmek gereklidir. Aşırıya kaçmadan düzenli tüketim sağlığınıza son derece önemli artılar sağlayacaktır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 24 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın