Hamilelikte Cevizin Faydaları


Hamilelikte Cevizin Faydaları

Hamilelik dönemi vücutta birçok değişikliğin olduğu dönemdir. Bu dönemde beslenme konusuna normalden daha fazla özen gösterilmelidir. Anne karnındaki bebeği etkileyecek zararlı alışkanlıklardan uzak durulmalıdır. Bu dönemdeki beslenme tercihinin doğacak çocuğu doğrudan etkileyeceği unutulmamalıdır. Bu noktada hamilelikte cevizin faydaları konusu ön plana çıkmaktadır. Bu faydaları şu şekilde belirtebiliriz:

Fetusta Göz ve Beyin Gelişimine Etkisi

Hamilelikte cevizin faydaları konusunda en önemli husus, doğmamış fetusa olan etkisidir. İçeriğinde Omega 3 yağ asitleri bulunan cevizin sayesinde fetusun göz ve beyin gelişimi daha düzgün olmaktadır. Bunun sayesinde henüz anne karnında olan çocuğun gelişimi daha normal bir seyir izleyecektir.

Kemiklere Etkisi

Hamilelik döneminde yaşanan mineral kaybı sonrasında kemikler zayıflayabilir. Bu durum anne adayının sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Hamilelikte cevizin faydaları arasında kemik sağlığını olumlu yönde etkilemesi bulunmaktadır. Eksilen mineral ihtiyacınızı karşılayacak olan cevizin düzenli olarak tüketilmesi gerekmektedir.

Hafızaya Etkisi

Hamilelik döneminde sıkça dile getirilen şikayetler arasında dalgınlık ve unutkanlık gibi konular yer almaktadır. İçeriğinden dolayı hafızayı güçlendiren cevizi tüketmeniz durumunda bu dönemdeki hafıza sorunlarını minimum seviyeye indirmiş olursunuz. Bu durum da gündelik hayat için adeta hayat kurtarıcı bir özelliktir.

Kilo Verdirici Etkisi

Hamilelik döneminde en sık görülen şikayetlerden biri hızlı kilo alınmasıdır. Hamilelikte cevizin faydaları denildiğinde akla gelen unsurlar arasında kilo verdirmesi de yer almaktadır. Tüketilen ceviz tokluk hissi verdiği için aşırı gıda tüketimini önlemektedir.

Kolesterole Etkisi

Kolesterol sorunu özellikle hamilelik döneminde sağlığı daha fazla tehdit eden bir sorundur. Beslenmesine özen göstermeyen kişilerde görülen yüksek kolesterol sorununa cevizle çözüm bulabilirsiniz. Hamilelikte cevizin faydaları arasında yer alan kolesterol düşürücü özelliği oldukça önemli bir artıdır.

Ceviz, sadece hamilelik döneminde değil her dönemde herkesin tüketmesi gereken bir kuruyemiştir. Başta kalp sağlığı olmak üzere pek çok olumlu etkisi bulunan ceviz, evlerden eksik edilmemesi gereken bir gıdadır. Faydasının yanı sıra lezzetiyle de dikkat çeken ceviz, her yaştan kişiye hitap etmektedir. Hamilelikte cevizin faydaları bu şekildedir. Yani bu mucize gıda hem anne hem de doğacak çocuk için son derece faydalıdır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 24 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın