Hamsinin Faydaları


Hamsinin Faydaları

Ülkemizde en çok tüketilen balık türü olan hamsi, kullanım alanı oldukça geniş bir balıktır. Özellikle Karadeniz yöresinde daha yoğun bir şekilde tüketilen hamsi, kızartma olarak, fırında, pilavda hatta tatlı olarak tüketilebilmektedir. Tüm balık türleri gibi sağlıklı bir besin kaynağı olan hamsinin faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

Kalp ve Damar Sağlığına Faydaları

Hamsinin içeriğinde yoğun miktarda Omega-3 yağı bulunmaktadır. Bu yağ, özellikle damarlara ciddi ölçüde fayda sağlamaktadır. Bu nedenle hamsinin faydaları arasında damar sağlığına olumlu etki etmesi bulunmaktadır. Aynı zamanda damarların sorunsuz bir şekilde işlevini yerine getirmesi kalp sağlığını olumlu yönde etkilemektedir.

Felç Riskine Faydaları

Hamsi, son derece zengin içeriğe sahip bir besin kaynağıdır. Hamsinin faydaları arasında felç riskine engel olması yer almaktadır. Özellikle orta yaş grubunda olan ve felç riski ile karşı karşıya kalan kişiler için hamsi son derece önemli bir alternatiftir. Vitamin ve minerallerle birlikte felç riskini önemli derecede azaltmaktadır.

Göz Sağlığına Faydaları

Hamsinin içeriğinde bulunan vitaminler göz sağlığını olumlu yönde etkilemektedir. Bu nedenle hamsinin faydaları arasında katarakt başta olmak üzere birçok göz rahatsızlığına iyi gelmesi yer almaktadır. Özellikle ilerleyen yaşlarda görme kaybı sorunu yaşamamak için hamsi tüketimine özen göstermelisiniz.

Gelişime Faydaları

Gelişim çağındaki çocuklar için beslenme konusu son derece önemlidir. Hamsinin faydaları arasında gelişime olumlu etki etmesi bulunmaktadır. Bu nedenle gelişim çağındaki çocukların hamsi tüketmesi oldukça önemlidir. Çocukların ihtiyacı olan vitamin ve minerallerin büyük bir kısmı hamsi tarafından karşılanmaktadır. Bu durum da başta kemik sağlığı olmak üzere büyüme hormonuna olumlu etki etmektedir.

Cilt ve Saç Sağlığına Faydaları

Cilt ve saç sağlığı konusunda beslenme konusu oldukça önemlidir. İçerdiği faydalı mineraller sayesinde hamsinin faydaları arasında ciltteki pürüzleri gidermesi ve canlandırması yer almaktadır. Bunun yanı sıra saç diplerini güçlendiren hamsi sayesinde saç dökülmesi oranının oldukça düştüğünü görebilirsiniz.

Depresyona Faydaları

Depresyon, önemli bir psikolojik sorundur. Bu sorunun aşılmasında beslenme alışkanlıkları önemlidir. Hamsinin faydaları arasında sakinleştirici özelliği dikkat çekmektedir. Depresyona iyi gelen gıda maddeleri arasında gösterilen hamsi, günlük hayatın stresinden uzaklaşmaya yardımcı olmaktadır.

Hamsinin faydaları bu şekilde sıralanmaktadır. Her türlü gıda maddesinin olduğu gibi hamsinin de fazla tüketilmesi bazı zararlar verebilmektedir. Bu nedenle tüketimi kontrollü olarak yapmakta büyük fayda vardır. Hamsi başta olmak üzere balık çeşitlerini özellikle kış dönemlerinde düzenli olarak tüketmek daha sağlıklı bir hayatı beraberinde getirecektir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 5 Mart 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın