Hanımeli Çayının Faydaları


Hanımeli, boyu en fazla 2 metreye kadar uzayan bir çalı bitkisidir. Avrupa ve Asya’da sıklıkla yetişen henımelinin zehirli bazı türleri de bulunmaktadır. Sağlığa oldukça faydalı olan hanımelini kendi başınıza toplayıp kullanmanız önerilmemektedir. Bunun için hazırda uzmanlar tarafından satılanları almalısınız.

İçeriğinde A vitamini, B1 vitamini, C vitamini, manganez, kalsiyum, sodyum, silisyum, bakır, manganez bulunan hanımeli çayının faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

Kalp-Damar Sağlığına Etkileri

Vücutta kan dolaşımının düzenli olması kalbin de düzenli bir şekilde çalışmasını sağlamaktadır. Hanımeli çayının faydaları arasında kalp-damar sistemine olumlu etki etmesi yer almaktadır. İçeriğindeki makrobesinler sayesinde kan dolaşımını düzenleyen hanımeli çayı, kalpte ritim sorunu yaşanmasını önlemeye yardımcı olmaktadır.

Yaşlanma Sorununa Etkileri

Yaşı ilerleyen kişilerde yaşlanma belirtileri farklı farklı ortaya çıkmaktadır. Ancak genel anlamda cilt kırışıklığı ve kemik sorunlarıyla bu durum baş göstermektedir. Hanımeli çayının faydaları arasında cilt kırışıklıklarını gidermesi yer almaktadır. Yaşlanmanın vücut üzerindeki tüm olumsuz etkileriyle mücadele etmektedir. Yaşlanmaya bağlı cilt lekelerinin giderilmesinde aktif rol oynamaktadır.

Metabolizmaya Etkileri

Metabolizma sisteminin düzenli çalışması başta kilo sorunu olmak üzere pek çok sorunun ortaya çıkmasını engellemektedir. Hanımeli çayının faydaları arasında içeriğindeki antioksidan maddelerden dolayı metabolizmaya olumlu etki etmesi yer almaktadır. Bu durum da sindirimi kolaylaştırdığı için kilo alımının önlenmesinde etkilidir. Ayrıca yağ birikintilerinden kurtulmaya yardımcı olmakta ve bölgesel yağ sorununda etkili olmaktadır.

Hafızaya Etkileri

Hafıza, sağlık açısından olduğu kadar sosyal hayatta da önemli bir unsurdur. Eğitim ve iş hayatını doğrudan etkileyen hafıza gücünü geliştirecek doğal besinler bulunmaktadır. Hanımeli çayının faydaları arasında hafızayı güçlendirmesi yer almaktadır. İçeriğindeki vitaminler sayesinde ilerleyen yaşlarda oluşabilecek Alzheimer sorununun önlenmesinde de etkili olmaktadır.

Hanımeli çayının faydaları arasında cildi nemlendirmesi, beyin damarlarına olumlu etki etmesi yer almaktadır. Hanımeli çayını yapmak için, bir tutam kurutulmuş hanımeli çiçeğinin üzerine yaklaşık 250 ml yeni kaynamış su ekleyin. 20 ile 25 dakika arası demlenmeye bıraktığınız bu çayın içinde bulunan çiçekleri süzerek günde 2 bardak olmak üzere yemeklerden yaklaşık yarımşar saat önce tüketmeye dikkat edin.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 21 Mart 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın