Hardal Tohumu Nelerdir


Hardal tohumu, çok eski dönemlerden bu yana mutfaklarda kullanılmaktadır. Anadolu’ya özgü bir lezzet olan hardal, günümüzde Çin, Hindistan gibi bölgelerde yetiştirilmektedir. Bu tohumlar incelendiğinde siyah hardal tohumları, beyaz hardal tohumları, kahverengi hardal tohumları bulunmaktadır.

Bu noktada hardal tohumu faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

Kanserle Mücadeleye Faydaları

Günümüzde özellikle kolon kanseri ve mesane kanseri teşhisi konan kişi sayısı artmıştır. İçeriği sayesinde hardal tohumu faydaları arasında mesane kanseri ve kolon kanserine iyi gelmesi yer almaktadır. Kanserli hücrelerin büyümesine engel olduğu gözlenen hardal tohumu, sağlıklı hücrelerin artmasını da teşvik etmektedir.

Migrene Faydaları

Şiddetli baş ağrısıyla ortaya çıkan migren hastalığı son derece sık görülmektedir. Hardal tohumu faydaları arasında migrene iyi gelmesi yer almaktadır. Migrenin içeriğinde bulunan yoğun miktardaki magnezyum sayesinde migren hastalığı çözülmektedir. Migrenin ortaya çıkardığı şiddetli baş ağrısını ilaç kullanmadan önlemektedir.

Astıma Faydaları

Astım, üst solunum yollarına son derece önemli hasarlar veren bir sorundur. Öksürük atakları şeklinde kendini gösteren astımın çözümünde doğal yöntemlerin etkisi bulunmaktadır. Hardal tohumu faydaları arasında astıma iyi gelmesi yer almaktadır. Astım nöbetlerini azaltan ve öksürüğün geçmesini sağlayan hardal tohumu, düzenli olarak kullanılmaktadır.

Kas Ağrılarına Faydaları

Egzersizler sonucunda kas ağrıları ortaya çıkmaktadır. Bu ağrılar özellikle hareketsiz kalan kişilerde daha fazla görülmektedir. Hardal tohumu faydaları arasında kas ağrılarına iyi gelmesi yer almaktadır. Bu ağrılarla birlikte romatizma sonucunda oluşan ağrılara da iyi gelmektedir.

Bağışıklık Sistemine Faydaları

Vücudun hastalıklara karşı doğal korumasını sağlayan bağışıklık sisteminin güçlü olması son derece önemlidir. Hardal tohumu faydaları arasında bağışıklık sistemine etki etmesi yer almaktadır. Özellikle mevsimsel değişikliklerin yaşandığı dönemlerde hardal tohumu kullanılması son derece önemlidir.

Hardal tohumu faydaları arasında mantarı tedavi etmesi, vücudu temizlemesi, kalp hastalıklarına iyi gelmesi, saçları güçlendirmesi yer almaktadır. Hardal tohumunun özellikle siyah olanı fazla tüketilmektedir. Hamilelik ve emzirme döneminde dikkatli bir şekilde tüketilmesi gerekmektedir. Yemeklere uygun miktarlarda ekleyerek tüketmeniz son derece önemlidir. Hardal tohumu tüketiminde aşırıya kaçmamak ve uzun süre kullanımın ardından ara verilmesi uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 14 Nisan 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın