Harnup Pekmezinin Faydaları


Harnup pekmezinin diğer adı keçiboynuzu pekmezidir ve keçiboynuzunun meyvesinden elde edilmektedir. Bu pekmez özellikle Kıbrıs, Güney Anadolu, Libya, İsrail ve Tunus’ta doğal haliyle tüketilmektedir.

Yahudi geleneklerinde tatil günlerinde tüketilen, İslam dünyasında özellikle Ramazan ayında yaygınlaşan harnup pekmezinin faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

Kanserle Mücadeleye Etkileri

İçeriğinde yüksek miktarda polifenolleri barındıran harnup pekmezinin faydaları arasında kanserle mücadeleye olumlu etki etmesi yer almaktadır. Bazı kanser hücrelerini devre dışı bıraktığı gözlenen harnup pekmezinin sağlıklı hücre oluşumunu desteklediği ortaya çıkmıştır. Antioksidan içeriğe sahip olan bu pekmez türü, serbest radikallerle mücadele etmektedir.

Cinsel Güce Etkileri

Cinsel sağlığın yerinde olmaması hem fiziksel hem de psikolojik olarak sorunlara neden olabilmektedir. Harnup pekmezinin faydaları arasında cinsel gücü artırması yer almaktadır. Afrodizyak etkiye sahip olduğu belirlenen bu pekmezin düzenli kullanılması özellikle erkeklerdeki isteksizlik sorununa önemli faydalar sağlamaktadır.

Sindirim Sistemine Faydaları

Sindirim sistemini düzenli çalışmasında lif alımı son derece önemlidir. İçeriğinde son derece yüksek oranda diyet lifi bulunan harnup pekmezinin faydaları arasında sindirim sistemine olumlu etki etmesi yer almaktadır. Özellikle midenin hareketlerinin düzenli olmasına fayda sağlayan harnup pekmezi bu sayede sindirimin normal düzeyde olmasını sağlamaktadır. Bu özellik de doğrudan kilo verme üzerinde etkili olmakta ve diyet listelerinde yer almasını sağlamaktadır.

Kemik Sağlığına Faydaları

İçeriğinde yoğun miktarda kalsiyum bulunan harnup pekmezinin faydaları arasında kemik sağlığına olumlu etkilerde bulunması yer almaktadır. Özellikle gelişme çağında tüketilmesi durumunda oldukça sağlıklı bir kemik gelişimi sunmaktadır. Bunun yanı sıra, bu pekmezin düzenli tüketilmesi yaşın ilerlemesiyle ortaya çıkabilecek kemik erimesi sorununun da önüne geçmeyi sağlamaktadır.

Harnup pekmezinin faydaları arasında enfeksiyonlarla mücadeleye destek vermesi, ishali tedavi etmesi, kan şekerini düşürmesi, gribe iyi gelmesi, cilt ve saç sağlığına iyi gelmesi yer almaktadır. Özellikle süt alerjisi olanlar için de çikolata yerine tüketilebilmektedir.

Bu pekmezin tüm faydalarını edinebilmek için güvenilir yerlerden almanız ve lisanslı firmaları tercih etmeniz önerilmektedir. Hamileler ve emziren annelerin fazla tüketmemesi gerekmekte, çocuklarda kullanım miktarına da özen gösterilmesi zarar görmemek için gereklidir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 14 Nisan 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın