Haşhaşın Faydaları


Haşhaş, Doğu Akdeniz kökenli olan, özellikle yemeklerde çeşni olarak kullanılan bir bitkidir. Kurutulmuş meyveler olan haşhaş tohumları afyon bitkisinden gelse de yan etkilere sahip olmaması son derece önemli bir artıdır. İçeriğinde yağlı asitler, enzimler, mineraller, protein, lif bulunan haşhaşın faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

Sindirim Sistemine Etkileri

Sindirim sisteminin düzensiz olması kabızlık, ishal, gaz birikmesi gibi sorunlara neden olmaktadır. İçerdiği yüksek lif oranı sayesinde haşhaşın faydaları arasında sindirim sistemine iyi gelmesi yer almaktadır. Özellikle bağırsak hareketlerini düzenleyen bu bitki sayesinde ağrı ve bulantı gibi sorunlarda da önemli düzeyde rahatlama sağlanmaktadır.

Uykusuzluğa Etkileri

Yorgunluk ve stresin en önemli nedenleri arasında uykusuzluk konusu yer almaktadır. Haşhaşın faydaları arasında uykusuzluk sorununa iyi gelmesi yer almaktadır. Haşhaş tohumlarının bir miktar şekerle karıştırılması sonucunda beyindeki bazı faydalı asitlerin üretimine destek olduğu ve bunun da uykuya dalmayı kolaylaştırdığı yapılan araştırmalarla ortaya çıkmıştır.

Ağız Ülserine Etkileri

Ağız ülserleri yani ağız yaraları sıklıkla ortaya çıkan ve hayatı olumsuz etkileyen bir durumdur. Vücuttaki fazla ısıdan dolayı ortaya çıktığı belirlenmektedir. Haşhaşın faydaları arasında vücudun ısı dengesini ayarlaması yer aldığı için ağız ülserine iyi geldiği belirtilmektedir. Bu önemli sorunun çözümünde haşhaşı şekerle karıştırarak tüketmenin faydası bulunmaktadır.

Kan Akışına Etkileri

Kan akışının düzenli olması vücut için hayati unsurlar arasında yer almaktadır. İçeriğinde yoğun miktarda demir bulunan haşhaşın faydaları arasında kan akışını hızlandırması yer almaktadır. Bu durum da özellikle kalbe giden kanın yeterli olmasını sağlamakta ve kalp sağlığını olumlu etkilemektedir. Ayrıca, damar tıkanıklığı ya da pıhtılaşma sorununun da önüne geçmede etkilidir.

Haşhaşın faydaları arasında kemikleri güçlendirmesi, kolesterolü düşürmesi, beyin fonksiyonlarına iyi gelmesi, bağışıklık sistemini güçlendirmesi, sinirleri yatıştırması, cilt sorununa iyi gelmesi yer almaktadır. Haşhaşın gıdalarla beraber ve uygun miktarda alınması durumunda herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır.

Buna rağmen hamilelerin, emziren annelerin ve bitkiye alerjik reaksiyon gösterenlerin uzak durması son derece önemlidir. Bu tohumu susam gibi ekmeklerin, deniz ürünlerinin ya da salataların üzerine serpebilir ve bu şekilde faydalarını edinebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 14 Nisan 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın