Hatmi Çiçeği Faydaları


Hatmi çiçeği, boyu 1 metrenin üzerine çıkabilen, tüylü bir bitkidir. Soluk pembe ya da soluk mor şeklinde dikkat çekici çiçekleri bulunmaktadır. Taze olarak tüketilmesi tavsiye edilen bu bitki yine de kurutulmuş şekilde de tüketilmektedir.

Özellikle çayının sıklıkla tüketildiği, içerisinde son derece faydalı vitamin ve mineraller bulunan hatmi çiçeği faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

Böbrek Taşına Etkileri

İçeriğinde son derece faydalı asitler bulunan hatmi çiçeği faydaları arasında böbrek taşlarını düşürmeye yardımcı olması yer almaktadır. Küçük boyuttaki taşların eritilmesine yardımcı olan hatmi çiçeği, aynı zamanda bu sorunun yenilenmesini önlemeye yardımcıdır. Bu nedenle ilaçlarla birlikte takviye olarak kullanılması önerilmektedir.

Sindirim Sistemine Etkileri

Sindirim sisteminde yaşanan düzensizlikler kabızlık gibi rahatsızlıkların yanı sıra günlük hayatın olumsuz etkilenmesini sağlamaktadır. Hatmi çiçeği faydaları arasında sindirim sistemini düzenli hale getirmesi yer almaktadır. Midede oluşabilecek gastrit gibi sindirim kaynaklı sorunların önlenmesini sağlayan hatmi çiçeği, anti-enflematuar özelliği sayesinde bunu başarmaktadır.

Üst Solunum Yollarına Etkileri

Üst solunum yollarında meydana gelen bronşit, göğüs tıkanıklığı gibi sorunlar genellikle mukusun tıkanmasıyla ortaya çıkmaktadır. Hatmi çiçeği faydaları arasında balgam söktürücü etkisiyle üst solunum yolları hastalıklarına iyi gelmesi yer almaktadır. Mukoza zarının tahriş olmasını önleyen hatmi zamanda kuru öksürüğün önlenmesinde de önemli etkilere sahiptir.

Anne Sütüne Etkileri

Anneler için en büyük korkular arasında emzirme döneminde sütlerinin azalması yer almaktadır. Hatmi çiçeği faydaları arasında anne sütünü artırmaya yardımcı olması yer almaktadır. İçeriğinden dolayı süt kanallarında yaşanan tıkanmaların önüne geçen hatmi çiçeği, aynı zamanda annelerin emzirme döneminde yaşayabildiği ağrı sorununa da olumlu etki etmektedir.

Hatmi çiçeği faydaları arasında idrar yolu problemlerini rahatlatması, ağız ve diş sağlığına iyi gelmesi, bağışıklığı güçlendirmesi, soğuk algınlığına iyi gelmesi, cilt sağlığına iyi gelmesi yer almaktadır. Özellikle kök kısmıyla çay yapılması faydasını daha fazla almanızı sağlayacaktır. Hatmi çiçeğini bu bitkiye alerjik reaksiyon göstermeyen herkes tüketebilir. Bu bitkiyi kullanarak hazırladığınız çayı günde 3 fincanı geçmeyecek şekilde tüketmeli ve tüketim süresinin çok uzun sürmemesine, ara vererek tüketmeye özen göstermelisiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 14 Nisan 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın