Havucun Faydaları


Havucun Faydaları 

Salataların vazgeçilmez lezzeti havuç bir çok derde deva olmaktadır. Havucun içeriğinde bulunan vitamin ve mineraller insan sağlığı açısından olukça etkilidir. Özellikle bol miktarda A vitamini içeren havuç göz sağlığı açısından çok yararlı bir besindir. Üstelik havucun yararlarından faydalanabilmek için bir çok yöntem mevcuttur. Havuç suyu, havuç yağı, havuç püresi ve havucu çiğ olarak tüketmek havucun vitamin ve minerallerinden yararlanmanızı sağlayacaktır. Havuç’un içeriğinde yer alan vitaminler yağda eriyen vitaminler olduğu için havucu yağlayarak tüketmek havucun faydasından daha fazla yararlanabilmemizi sağlar. Havuç aynı zamanda lif yönünden de zengin bir besin kaynağıdır. Havuç bu yönüyle de sindirimi kolaylaştıran bir besindir.

Havucun Sağlığa Faydaları

Havuç bir çok sağlık sorununu önlemekte ve çeşitli sağlık sorunlarına şifa olmaktadır. İşte havucun iyi geldiği rahatsızlıklar;

Havuç Kalp Hastalığına Faydalıdır: Havuç antioksidan özelliği sayesinde kanın temizlenmesini sağlar. Ayrıca havuç kanda ki sürkilasyonunu hızlandırarak damarlarda tıkanmayı önler. Tüm bu özellikleri sayesinde havuç kalp hastalığına iyi gelen besinler arasında yer almaktadır.

Havuç Kanseri Önleyicidir: Havuç içeriğinde bol miktarda yer alan beta karoten ve diğer antioksidanlar sayesinde bir çok kanser türüne karşı vücudu korumaktadır. Bol miktarda havuç tüketenlerin yapılan araştırmalara göre özellikle prostat kanseri, akciğer kanseri ve kolon kanserine daha az yakalandıkları tespit edilmiştir.

Havucun Gözlere Faydaları: Göz sağlığı için çok önmli bir değere sahip olan A vitamini havucun içerisinde çok fazla yer almaktadır. Bu nedenle havuç tüketmek göz sağlığı açısından çok önemlidir. Ayrıca havuç göz tansiyonu, katarak ve görme problemleri gibi bir çok hastalığı önleyici niteliktedir.

Havucun Cilt Sağlığına Faydaları: Havucun cilt sağlığı açısından önemi büyüktür. Havuç içeriğinde yer alan A vitamini ve antioksidan özelliği sayesinde cildi güneşin zararlı ışınlarına karşı korumaktadır. Ayrıca havuç yemek sivilce lekelerine ve cilt kuruluğuna da iyi gelmektedir. Özellikle havuç tüketmek kış aylarında nemini kaybeden cildin eski nemine kavuşmasını sağlamaktadır.

Havucun Sindirim Sistemine Faydası: Havucun içeriğinde bol miktarda lif bulunmaktadır. Havucun bu özelliği sindirimi kolaylaştırmaktadır. Kabızlık sorunu ve bağırsak rahatsızlıkları olanlar düzenli bir şekilde havuç tüketerek bu sorunlarından kurtulabilirler. Havucun sindirim sistemini hızlandırıcı etkisinden daha fazla yararlanabilmek için havucu kabuğu ile birlikte çiğ olarak tüketmek gerekir.

Havucun Dişlere Faydası: Havucun ağız sağlığına katkısı da bulunmaktadır. Düzenli bir şekilde havuç yemek diş ve diş etlerine olumlu yönde etki etmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 27 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın