Hayıt Tohumu Faydaları


Hayıt, Akdeniz bölgesinde yetişen doğal bir bitkidir ve meyveleri küçük siyahtır. Karabibere benzeyen meyvelerine hayıt tohumu ismi verilmektedir. Besin takviyesi olarak kullanılan bu tohumların kurutulmuşundan çay yapılmaktadır.

Özellikle son dönemlerde kullanımı yaygınlaşmaya başlayan hayıt tohumu faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

Miyom Hastalığına Faydaları

Miyom, rahim bölgesinde görülen kanserli olmayan tümörlere verilen isimdir ve sık şekilde görülmektedir. Hayıt tohumu faydaları arasında miyom oluşumunu engellemesi yer almaktadır. Bunun yanı sıra miyom teşhisi konanların kullanması da önemli artılar sağlamaktadır. Hormon dengesini sağlamaya yardımcı olan hayıt tohumunun düzenli olarak kullanılması önerilmektedir.

Doğurganlığa Etkileri

Doğurganlık sorunu çeken kişilerin doğal yöntemlere başvurması son derece önemlidir. Hayıt tohumu faydaları arasında doğurganlığı olumlu etkilemesi yer almaktadır. Rahmin iç tabakasında yer alan endometrial hiperplazi üretiminin artışını engellemekte ve bu durumun doğurganlığın önüne geçmesine mani olmaktadır.

Prostat Kanserine Etkileri

Vücudun hormon dengesine doğrudan etki eden hayıt tohumu faydaları arasında prostat kanserini önlemeye yardımcı olması yer almaktadır. Bu kanserin çıkış nedenleri arasında yer alan testosteron hormonu düzeyini düşürebilen hayıt tohumu, bu nedenle prostat kanseri riski olan kişilere önerilmektedir.

Anne Sütüne Faydaları

İçeriğindeki maddelerden dolayı vücuttaki prolaktin seviyesini artıran hayıt tohumu faydaları arasında anne sütüne olumlu etki etmesi yer almaktadır. Bu hormon süt artışını destekleyen bir dişi hormondur ve hayıt tohumunun olumlu etkileri bulunmaktadır. Yine de bu konuda doktorunuza danışmanız önerilmektedir.

Menopoz Belirtilerine Etkileri

Her kadın menopoz döneminde bazı belirtilere maruz kalmaktadır ve bazıları ise önemli sorunlar yaşamaktadır. Hayıt tohumu faydaları arasında menopoz belirtilerini hafifletmesi yer almaktadır. Sıcak basması başta olmak üzere ani duygu değişimlerine iyi geldiği belirlenmekte ve menopoz döneminde önerilmektedir.

Hayıt tohumu faydaları arasında cinsel isteksizliği gidermesi, terleme sorununa çözüm olması, sivilce ve akne oluşumunu önlemesi yer almaktadır. Bu tohumun daha çok çay şeklinde tüketildiğini belirtmekte fayda var. Güvendiğiniz yerlerden alınması faydasını tam almanızı sağlayacaktır. Bu tohumu Parkinson tedavisi görenlerin, hamilelerin, şizofreni tedavisi görenlerin tüketmemesi ve diğer kişilerin de tüketim miktarına dikkat etmesi gerekmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 14 Nisan 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın