Hemoroit İçin Bitki Çayları


Hemoroit İçin Bitki Çayları

Hemoroid hastalığı, ülkemizde yaygın görülen ve basur ismiyle bilinen bir hastalıktır. Bu hastalık, rektumunu hemorodial damarlarının şişmesi sonucunda ortaya çıkmakta ve şiddetli ağrıyla birlikte kanama sorununu ortaya çıkarmaktadır.

Günlük hayatı olumsuz etkileyen bu sorunda en önemli çözüm ameliyat olsa da çoğu kişi doğal yöntemlere yönelmektedir.

Hemoroid için bitki çayları şu şekilde sıralanmaktadır.

Sinameki Yaprağı Çayı

Sinameki yaprağı önemli oranda antioksidan içeren ve son derece faydalı olan bir bitkidir. Hemoroid için bitki çayları arasında sinameki çayı yer almaktadır. Bu çayı yapmak için 15 gram sinameki yaprağı, 15 gram kişniş meyvesi, 15 gram meyan kökü, 15 gram akdiken kabuğu gerekmektedir. Tüm malzemeleri mümkün olduğunca ufaltın ve hepsini karıştırın.

Bu karışımdan 15 gram kadarını alarak içerisine bir su bardağı kaynar su ekleyin. Sonrasında süzün ve iyice soğumasını bekleyin. Bu çayın uyumadan 15-20 dakika önce 100 ml kadar içilmesi önerilmektedir. Özellikle metabolizmayı hızlandıracak olan bu çay, basurun etkilerini azaltacaktır.

Civanperçemi Otu Çayı

Civanperçemi çayı, özellikle son dönemlerde fazla kullanılan ve hakkında birçok araştırma yapılan bir içecektir. Hemoroid için bitki çayları incelendiğinde civanperçemi otu çayı karşımıza çıkmaktadır. Bu çayı yapabilmek için 15 gram civanperçemi otu, 15 gram akdiken kabuğu, 15 gram sinameki bitkisi, 15 gram meyan kökü ve 15 gram kişniş meyvesi gerekmektedir.

Tüm malzemeyi karıştırdıktan sonra iyice ufaltın ve üzerine 200 ml kadar kaynar su ekleyin. Karışım tamamen soğuyuncaya kadar ağzı kapalı bir şekilde demlenmeye bırakın. Süzme işlemini yaptıktan uyumadan kısa süre önce 100 ml kadarını için. Bu çayı basur sorunu geçene kadar düzenli bir şekilde tüketebilir ve bu sorununuz iyileştikten sonra içmeyi bırakabilirsiniz.

Akdiken Kabuğu Çayı

Hemoroid için bitki çayları arasında akdiken kabuğu çayı yer almaktadır. Özellikle sindirim sisteminin tamamına olumlu etki eden bu çay, basur sorunundan kurtulmanıza yardımcı olmaktadır. Çayı hazırlamak için 15 gram akdiken kabuğu ile birlikte 15 gram ısırgan otu yaprağı gerekmektedir. Her iki malzemeyi de iyice ufaltarak karıştırın ve yaklaşık 6 gramını alın.

Bu karışımın üzerine yeni kaynamış 1 litre su ekleyin ve kısık ateşte 10 dakika boyunca kaynatın. Çayı yarım saat boyunca demlenmeye bırakarak sonrasında süzün. Basur ağrılarının şiddetli olduğu dönemlerde günde 4 kez içilmesi önerilmektedir. Özellikle basur ağrısına iyi gelen bu bitki çayı önemli oranda rahatlama imkanı sunmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 2 Nisan 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın