Hepatit Hastalıklarına İyi Gelen Bitki Çayları


Hepatit hastalıkarı karaciğer ile bağlantılı hastalıklardır. Bu neden ile karaciğere iyi gelen tedaviler hepatit hastalıklarının da giderilmesini sağlar. Karaciğer, vücutta çok önemli bir değere sahiptir. Sindirim işlevine yardımcı olduğu gibi mineralerin kana karışmasına yardımcı olur. Ayrıca toksin denilen zararlı maddeler karaciğerde depolanır. Bu neden ile karaciğerin temizlenmesi şarttır.

Hepatit hastalıklarına iyi gelen çaylar ve bitkisel kürler karaciğerin temizlenmesi için de ideal bir tedavi şeklidir. Karaciğer hastalıkları ve hepatit türü sağlık sorunları bulaşıcı değildir. Bu rahatsızlıklar vücutta kendiliğinden oluşabileceği gibi kullanılan ilaçlar ve sağlıksız yaşam nedeni ile oluşabilir.

Vücutta hissedilen kaşınma ve nefesde oluşan koku karaciğer ile alakalı olabilir. Sindirim sistemi sıkıntıları ve iştahın azalması da karaciğerin yorulduğunu ve toksinlerden dolayı işlevini yerine getiremediği anlamına gelir. Karaciğerin temizlenmsi ise safra üretimi ile bağıntılıdır. Aynı zamanda safra üreticisi olan karaciğer, toksinlerden kaynaklı olarak üretimi azaltabilir.

Bu neden ile safranın artması karaciğerin de rahatlamasına yol açar. Ayrıca safra üretiminin normal düzeyde olması hepatit hastalıklarının da önüne geçmektedir. Evimizde kendi başımıza hazırlayabileceğimiz bazı bitkisel çaylar ile hepatit hastalıklarından kurtulmak mümkündür.

Hepatit hastalıklarına iyi gelen çaylar nelerdir?

  • Latince adı Silybum Marianum olan devedikeni bitkisi toksinlerden arınmak için önerilen ilk bitkilerdendir. İçeriğinde bulunan “Silyn” maddesi sayesinde, vücutta depolanan toksinlerin kana karışmadan dışarıya atılmasını sağlar. Çay olarak tüketilebilen bir bitkidir. Demlenmesi için sıcak suyun içine koyup, 10 dk bekletmek yeterlidir.
  • Karaciğer sorunları için önerilen bir diğer bitkide karahindiba bitkisidir. Bu bitki safra üretimini arttırır. Karaciğerde iltihaplanmayı önler. Vücudun şeker seviyesini dengeler. Bu yönleri ile oldukça faydalı olan karahindiba bitkisi, devedikeni gibi demleme yolu ile çay formunda tüketilebilir. Arzuya göre içine bal ve papatya gibi bitkilerde eklenip keyifli bir içim sağlanabilir.

Karaciğerin temizlenmesi için başka ne yapılabilir?

  • Bitkisel çayların dışında, çay ve kahve tüketimini sınırlamak
  • Alkol kullanmamak
  • Sebze ağırlıklı beslenmek
  • Özellik ile yeşil bitkiler ve portakal tüketmek gibi alışkanlıklar sağlanmalıdır.

Çay formunda tüketebileceğimiz bu bitkileri oldukça uygun fiyatlar ile aktarlardan bulmak mümkündür.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 17 Mart 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın