Her gün domates yemek kansere iyi geliyor


Araştırmalar, domatesin kansere karşın koruma sağladığını gösteriyor.

Kansere yakalanmama ya da tedavisi dair sağlıklı beslenmenin ehemmiyetini her birimiz biliyoruz. Araştırmalar da bazı sebzelerin ekstra koruma sağladığını ortaya koyuyor. Bilhassa kırmızı rengarenk meyve ve sebzelerin kanser hastalığına karşın koruma sağladığı söyleniyor. Onlardan biri de domates.

DOMATES YEMEK İYİLEŞTİRİYOR
Her gün domates yedirilen erkek farelerde cilt kanseri hücrelerinin gelişiminin yarı yarıya azaldığı gözlendi. Science Daily’nin haberine yönelik, Ohio Üniversitesinin yürüttüğü denetim çerçevesinde, 35 hafta süresince domates tozuyla beslenen erkek fareler, tozla beslenmeyen hemcinsleriyle ultraviyole ışığa maruz bırakıldı.

Sonuçları “Scientific Reports” mecmuasında yayımlanan araştırmada, domates tozuyla beslenen farelerde cilt kanserine sebep olan tümörlerin gelişiminin diğerlerinden yüzde 50 daha az meydana geldiği ortaya çıktı. Araştırmacı Jessica Cooperstone, domatese rengini verici karotenoidlerin, cildi ultraviyole ışınlarından savunuyor olabileceğini ifade etti.

TEDAVİDE CİNSİYET ÖNEMLİ;
Öte yandan benzer deneyin yapıldığı dişi farelerde benzer bir gelişme görülmedi. Bir diğer araştırmacı Tatiana Oberyszyn, çalışmanın, çeşitli önleyici stratejiler keşfedilmeye çalışılırken cinsiyetin göz önünde bulundurulması gerektiğini gözler önüne serdiğini ifade ederek, “Erkeklerde işe yarayan şey bayanlarda her an işe yaramayabilir ya da zıddı olabilmektedir.” ifadesini kullandı.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 20 Temmuz 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın