Hibiskusun Faydaları


Hibiskus, ebegümeci familyasına ait olan ve tropikal bölgelerde yetişen bir bitkidir. Bu bitkinin kırmızı, sarı, pembe gibi göze batan çiçekleri bulunmaktadır. Özellikle göze hoş gelen çiçekleri nedeniyle kuşların ve arıların dikkatini çekmek için kullanılmaktadır. Güney Kore, Haiti ve Malzeya’nın ulusal çiçeği olan hibiskusun faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

Kan Basıncına Etkileri

Kan basıncının istenilen seviyede olması başta kalp sağlığı olmak üzere pek çok açıdan oldukça önemlidir. Hibiskusun faydaları arasında kan basıncını kontrol altına alması yer almaktadır. Bu özelliği nedeniyle yüksek tansiyon tedavisinde etkin olan hibiskus, damar sağlığını olumlu etkilemekte ve kalbin daha düzenli çalışmasını sağlamaktadır.

Kilo Vermeye Etkileri

Kilo sorunu orta ve uzun vadede önemli hastalıkların yaşanmasına yol açabilmektedir. Hibiskusun faydaları arasında kilo vermeye yardımcı olması yer almaktadır. Yağ emilimini destekleyen hibiskus, aynı zamanda tokluk hissi vermektedir. Metabolizmanın çok daha hızlı çalışmasını sağlayan bu bitki sayesinde daha hızlı ve sağlıklı bir şekilde kilo verebilirsiniz.

Adet Dönemi Kramplarına Faydaları

Adet döneminde bazı kadınlar önemli sorunlar yaşamaktadır ve bu sorunların başında da kramplar gelmektedir. Hibiskusun faydaları arasında adet döneminde yaşanan krampları hafifletmesi yer almaktadır. Bu dönemde kramp sorununun yanı sıra şişkinlik ve ağrı gibi sorunların önlenmesinde de etkili olmaktadır.

Depresyona Etkileri

Aşırı stres ve bu strese çözüm üretememenin sonucunda depresyon sorunu baş göstermektedir. Hibiskus çayının faydaları arasında sinirleri yatıştırması yer almaktadır. Bu durum da depresyon üzerinde olumlu etkiler yapmaktadır. Bu bitkinin aromatik yapısı ve hoş kokusu kullanıldığı anda etkisini anlamanızı sağlamaktadır.

Hibiskus çayının faydaları arasında sindirim sistemini rahatlatması, iltihaplanmaya karşı etkili olması, soğuk algınlığına iyi gelmesi, cilt tonunu eşitlemeye yardımcı olması, karaciğerde yaşanabilecek sorunlara engel olması, kolesterolü düşürmesi yer almaktadır. Hibiskus genellikle çay şeklinde tüketilmektedir. Bu bitkiyi hamileler, alerjik reaksiyon gösteren kişiler, düşük tansiyon sorunu olan kişiler tüketmemelidir.

Çayın kullanımının ardından tembelleştiğini hissedenlerle birlikte halisünasyon görmeye başlayanlar hemen tüketimi kesmelidir. Hibiskus sağlığa çok önemli faydaları bulunsa da özellikle kullanım süresi ve miktarında aşırıya kaçılmamalı, dikkatli olunmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 14 Nisan 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın