Hipertansiyon İçin Bitki Çayları


Hipertansiyon İçin Bitki Çayları

Hipertansiyon, zaman geçtikçe tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de daha fazla görülen bir hastalıktır. Yüksek tansiyon anlamına gelen hipertansiyon, başta merkezi sinir sistemi olmak üzere kalp ve karaciğer gibi önemli organlarda hasara neden olabilmektedir.

Genellikle 30 yaşın üzerinde ortaya çıkan hipertansiyon, kronik bir rahatsızlıktır. Bu konuyla ilgili hipertansiyon için bitki çayları konusu ön plana çıkmaktadır.

Mısır Püskülü Çayı

Mısır, sağlığa oldukça faydalı bir gıdadır ve farklı şekillerde kullanılabilmektedir. Hipertansiyon için bitki çayları arasında yer alan mısır püskülü çayını yapmak için mısır püskülü yoksa kurutulmuşunu da kullanabilirsiniz. Bu çay için 2 tatlı kaşığı taze mısır püskülü ya da 3 gram kurutulmuşunu alarak üzerine 1 su bardağı yeni kaynamış su ekleyin. 15 dakika boyunca kısık ateşte kaynatın ve ılıdıktan sonra süzerek tüketin.

Kuşburnu Çayı

Kuşburnu, son derece faydalı ve lezzetli bir kuruyemiştir. Hipertansiyon için bitki çayları arasında kuşburnu çayı yer almaktadır. Bu çay için yarım su bardağı kuşburnu ile birlikte 10 gram kadar andız otu kökünün üzerine 5 litre su koyarak yaklaşık 3 saat pişirin. İçine 20 gram kekik, 2 tatlı kaşığı siyah çay ekleyin ve 1 saat daha pişirin. Sonrasında süzerek için ve gün içinde istediğiniz kadar tüketin.

Dereotu Çayı

Hipertansiyon için bitki çayları arasında dereotu çayı yer almaktadır. Bu çay için 1 yemek kaşığı kurutulmuş dereotunu yeni kaynamış 1 litre suyun üzerine dökün ve bir gece demlenmesi için bırakın. Sabahında süzerek tüketmeye başlayabilirsiniz. Bu çayı yemeklerden önce günde 3 kez tüketmeniz önerilmektedir. Bu çayın tüketiminde kısıtlama olmasa da alerjik belirtilere dikkat etmelisiniz.

Lavanta Çayı

Lavanta, son derece güzel kokulu bir bitkidir ve aynı zamanda faydalı etkileri bulunmaktadır. Hipertansiyon için bitki çayları arasında lavanta çayı yer almaktadır. 1 yemek kaşığı kurutulmuş lavanta çiçeğinin üzerine 250 ml yeni kaynamış suyu dökün ve temiz bir havluya sararak yaklaşık 20 dakika demlenmesini bekleyin. Sonrasında süzerek ve sıcak bir şekilde bu çayı günde 3 kez istediğiniz zaman diliminde içebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 22 Mart 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın