Hünnapın Faydaları


Hünnapın Faydaları

Alternatif tıpta adı oldukça geçen hünnap, uzun yıllardır Çin’de tüketilen bir meyvedir. Pek çok yararı olduğu bilinen bu meyve, daha sonra Asya ülkelerinde de bu nedenle kullanılmaya başlanmıştır. Hünnap, oldukça küçük ve kabuklu bir meyvedir. Kabuğunun ince oluşu yerken herhangi bir zorluk yaşamanızı önler. Fazlasıyla enerji kaynağı olan hünnap, sporcular tarafından da oldukça tercih edilmektedir.

Ayrıca A vitamini, C vitamini, kalsiyum, magnezyum ve potasyum bakımından oldukça zengindir. Hünnapın saymakla bitmeyen pek çok faydası bulunmaktadır.

Kanser hastalıkları için tam bir engelleyici görevi görmektedir. Güçlü bir antioksidan olan hünnap, tümörlü hücrelerin etki alanını azaltmaktadır. Oldukça düşük kalorili bir besin olması ile zayıflamak isteyenler tarafından sıkça tercih edilen bir meyvedir.

Ayrıca sporcular arasında enerji verici bir besin olarak tüketilmektedir.

İçerisinde bol miktarda A vitamini, C vitamini ve potasyum bulundurur. Bu sebeple bağışıklık sistemi üzerinde güçlendirici bir etkiye sahiptir. Özellikle hastalıkların ve soğuk algınlıklarının sık olduğu kış aylarında tercih edilmektedir. Kısa zamanda etkilerini göstermektedir. Sinir sistemi üzerinde etkili olan meyveler oldukça nadirdir. Hünnap ise bu nadir meyvelerden biri olmaktadır.

Stresli ve depresif durumlarda kullanıldığında sonuç aldığı görülmüştür. Antidepresan bir özelliğe sahip olan hünnap, bu nedenle ruh sağlığı için de oldukça etkili olmuştur. Hünnap güçlü bir antioksidan meyve olmakla birlikte bu özelliği sayesinde pek çok hastalığa karşı iyileştirici etkisi bulunmaktadır. Aynı zamanda metabolizma ve hücreleri serbest radikallerden muhafaza etmektedir.

Güneş yanığında, kızarıklıklarda ve kuru ciltlerde kullanılan hünnap, cilt sağlığı açısından da oldukça faydalıdır. Antioksidan özelliği sayesinde cilt hastalıklarında önüne geçilebilmesi mümkündür. Hünnap iştah açıcı bir meyve olmakla birlikte, bağırsakları da çalıştırdığı için kilo alma sorunu yaşatmaz.

Özellikle kabızlık sorunu olanlar içinde kullanılabilmekte ve etkileri hemen görülebilmektedir. Bu sebeple sindirim sistemi sağlığı içinde oldukça yararlı bir yapıya sahiptir.

İçeriğindeki kalsiyum ve fosfor ile diş ve kemiklere koruyucu bir etki kazandıran hünnap, aynı zamanda magnezyum sayesinde kas sağlığında da olumlu etkiler bırakmaktadır. Potasyum bulundurması ile kalp krizi ve felç risklerini düşürdüğü bilinen hünnap, kan dolaşımını düzenleme de ve kan akış hızını arttırmada da kullanılabilmektedir.

Ayrıca hünnap, anemi hastalığında, astım ve bronşitte, kansızlıkta, histeri hastalığına iyi gelmektedir. Bununla birlikte zihin açısından dinlendirici bir etkiye sahip bir meyvedir. Alerjik reaksiyonlara karşı vücudu güçlendirir ve göz hastalıklarına karşı korunmada yardımcı olmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 16 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın