Hurmanın Faydaları


Hurmanın Faydaları

Hurma, palmiyegiller ailesine mensup olan, tropikal ve çöl ikliminin görüldüğü yerlerde yetişen bir gıda maddesidir. Dünya çapında yaygın olarak tüketilen hurmanın anavatanı Arap Yarımadası’dır.

Ülkemizde özellikle Ramazan ayında tüketimi adeta zirveye çıkmaktadır. İçeriğinde antioksidan maddeler, A vitamini, B1 vitamini, B2 vitamini, C vitamini, flor, selenyum bulunan hurmanın faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

Kanserle Mücadeleye Faydaları

Kanserle mücadele konusunda sadece ilaç tedavisi değil doğal tedavi yöntemleri de son derece önemli ve gereklidir. İçeriğinde yüksek lif oranı ve antioksidan maddeler bulunduran hurmanın faydaları arasında kanserle mücadeleye olumlu etki etmesi yer almaktadır. Özellikle yapılan araştırmalara göre, Arap dünyasında kanserin az görülmesinin başlıca nedeninin hurma olduğu ortaya çıkmıştır.

Kalp Sağlığına Faydaları

Kalp sağlığının yerinde olması hayati öneme sahip olan bir konudur. Hurmanın faydaları arasında kalp sağlığına iyi gelmesi yer almaktadır. İçerdiği antioksidan maddeler sayesinde kan dolaşımına olumlu etki eden hurma, bu sayede kalp sağlığının olumlu etkilenmesini sağlamaktadır. Damarlarda meydana gelen tıkanıklığın önüne geçmeye yardımcı olan hurma, kalp krizinin yaşanmasını önlemede etkilidir.

Hafızaya Faydaları

İçeriğinde yoğun miktarda karoten bulunan hurmanın faydaları arasında hafızayı olumlu etkilemesi yer almaktadır. Beyin hücrelerinde meydana gelen hasarların giderilmesinde son derece etkili olan hurma, yaşlılığa bağlı hafıza kaybı sorunlarının önüne geçmekte ve bu sayede başta Alzheimer olmak üzere birçok sorunun ortaya çıkmasına engel teşkil etmektedir.

Sindirim Sistemine Faydaları

Sindirim sisteminin düzenli olması için özellikle lif içeren gıdaların tercih edilmesi gerektiği belirtilmektedir. İçeriğinde yoğun oranda lif bulunan hurmanın faydaları arasında sindirim sistemini olumlu etkilemesi yer almaktadır. Başta mide olmak üzere bağırsaklar üzerinde olumlu etkisi bulunan hurmanın düzenli tüketilmesi kabızlık sorununun yaşanmasını önlemektedir.

Hurmanın faydaları arasında sinir sistemine olumlu etkilerde bulunması, çocuk gelişimine katkı sağlaması, kolesterole iyi gelmesi, kan şekeri oranını dengelemeye yardımcı olması, kemiklere faydalı olması, gözleri kuvvetlendirmesi yer almaktadır. Hurmayı diyabet ve yüksek tansiyon hastalarının dikkatli tüketmesinde fayda vardır. Bununla birlikte aşırı tüketiminin bazı sorunlara neden olduğu bilinmekte ve ölçülü bir şekilde tüketilmesi önerilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 21 Nisan 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın