İğdenin Faydaları


İğdenin Faydaları

İğde, Anadolu’da sıklıkla yetişen, su kenarlarında boy veren bir ağaç türüdür. Bahar mevsiminde açan çiçekleri, kahverengi kalınca kabuğunun içerisinde un gibi dağılan meyvesiyle farklı lezzette bir bitkidir. Diğer bütün meyveler gibi, iğdenin de sağlığımız için pek çok faydaları vardır.

İğdenin faydaları bu makalemizde detaylı olarak anlatılmıştır:

Ülkemizde ilaç olarak kullanımı çok fazla bilinmeyen iğde, Uzakdoğu’da pek çok  hastalığın tedavisinde doğal bir ilaç olarak kullanılmaktadır. Bunlara deri hastalıkları, iltihaplanma, öksürük ve mide problemleri gibi hastalıklar örnek olarak verilebilir.

 İğde; flavonoidler,  fitosteroller, likopen, karotenoidler, ve A, B1, B12, C, E, K, P vitaminlerini içerdiği için  kuvvetli bir antioksidan özelliğine sahiptir. İçeriğindeki bu maddeler sayesinde, kardiyovasküler sistemi ve bağışıklığı güçlendiricidir. Antioksidan içerikli diğer gıdalar gibi, iltihaba, mide-bağırsak ülserlerine, kansere ve radyasyonun etkilerine karşı koruyucudur.

İğde Omega -7 yani palmitoleik asit deposu

Omega-7 yani palmitoleik asit iğdenin etken maddesidir. Bu madde:

– Vücudun collagen üretimini artırarak yaşlanmanın önüne geçmekte ve cildin yaşla beraber kırışmasını önlemektedir. Zarar görmüş cildin onarılmasında gösterdiği fayda ile kozmetik dünyasının da tercihleri arasındadır. Güneş yanıklarına faydalı olduğu için güneşten koruyan krem içeriklerinde kullanılır.  Vücudun su tutma seviyesini artırarak, cilt ve saç kuruluğunun ve de vajinal kuruluğun önüne geçer. Collagen tırnakları da güçlendirir.

– Yağ yakımını artırıp metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeye de yardımcı olmaktadır. Karaciğer yağlanması sorunu omega-7 tüketimiyle azalma gösterir.

– Omega-7’nin önemli özelliklerinden birisi de, hücre zarını stresin zararlarından koruyarak; vücudu kanserin yayılmasına karşı korumasıdır.

– Omega-7 yani palmitoleik asit, kalp damar sağlığına faydalı olup kolesterolü düşürücü özelliğe de sahiptir. Kalp krizi ve felç riski , omega-7 sayesinde azalır.

-Diyabet hastaları için de önemli olan bu madde, vücudun insülin hassasiyetini artırmaktadır.

İğdenin Böbreklerle Benzerliği ve Böbreklere Faydası 

Bazı bilim adamlarına göre doğada yetişen ve sağlığımıza faydalı olan her bitki, vücutta faydalı olduğu organa çok fazla benzemektedir. Bu bilim adamlarına göre bu bize verilen ilahî bir işarettir. İğde de dikkatli bakıldığında böbreği andırmaktadır. Zira iğde böbrek için çok faydalı bir bitkidir. Çekirdeklerinin ve çiçeklerinin kaynatılarak içilmesiyle böbrek taşı probleminden kurtulunabilir. İğdenin kendisini mevsiminde bolca yemek de böbrek için oldukça faydalıdır.

İğde Vücuda Kuvvet Verir ve Zekayı Açar 

İğdenin kabuklarını soyarak içini balla karıştırıp macun yaparak yemek ; hem ağır işlerde çalışanlar, hem spor yapanlar için kuvvet vericidir. Bu terkip zekayı ve cinsel gücü de artırıcı özelliktedir. İğdeyi tüketmek kadar dalında iken koklamak da zekayı açıcıdır.

Cilt Problemlerine İğde Maskesi 

İğdenin kabuklarını soyarak içini ılık suyla karıştırın. Yatmadan önce cildinize sürüp sabaha kadar bekletin. Bu terkip, siyah noktaları ve sivilceleri yok edecektir. Boyun bölgesinde de kullanılabilir. (Uyarı! Hassas cilde sahip olan ve alerjen kişiler, doktora danışmadan hiçbir maske uygulamamalıdırlar.)

İğdenin çiçeklerinin kaynatılıp egzama olan bölgeye sürülmesi de egzamada olumlu etkiler gösterir. Çiçeklerinin 10 dakika kaynatılarak soğutulması ve yatmadan önce egzama olan bölgeye sürülmesi yeterlidir.

Tabiat eczanesinin ilginç ve güzel lezzette bitkilerinden biri olan iğde, hem çiçekleri, hem ağacının kabuğu, hem de kendisinden elde edilen yağ ile oldukça faydası olan bir meyvedir. Fakat biz bu makalemizde sadeliği korumak için, yalnızca iğdenin faydaları üzerinde durduk. İğde, bunca faydasıyla filelerde yerini almayı hakeden bir meyvedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 15 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın