Ihlamur Çayının Faydaları


Ihlamur Çayının Faydaları

Ihlamur, boyu 40 metreye kadar ulaşabilen, anavatanı Avrupa olan bir ağaçtır. Bilinen 45 türü bulunan ıhlamur ağacının yaprakları tırtıklı ve kalp şeklindedir. Çiçekleri son derece hoş kokulu ve güzel görünümlüdür. İçeriğinde C vitamini, karoten, glikositler, tanen, uçucu yağlar bulunan ıhlamur çayının faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

Soğuk Algınlığına Karşı Faydaları

Ihlamur çayı özellikle soğuk kış döneminde daha sık tercih edilmektedir. Ihlamur çayının faydaları arasında soğuk algınlığına iyi gelmesi yer almaktadır. Bu çayı düzenli bir şekilde tüketenlerin soğuk algınlığına yakalanma riskleri düşmektedir. Aynı zamanda boğaz ağrısına ve şiddetli öksürüğe iyi gelen ıhlamur çayı, soğuk algınlığının belirtileriyle mücadele etmektedir.

Mide Sorunlarına Faydaları

Mide, ürettiği asit sayesinde sindirimde ana unsur olan bir organdır. Ihlamur çayının faydaları arasında mide sorunlarına iyi gelmesi yer almaktadır. Özellikle gastrit ve ülser gibi yaygın görülen sorunlarda ıhlamur çayı faydalı olmaktadır. Midenin asit düzeyini dengelemede yardımcı olan ıhlamur çayı, mide yanmalarına karşı da etkili olmaktadır.

Adet Düzensizliğine Faydaları

Adet döneminin geç yaşanması fiziksel ve psikolojik sorunlara neden olmaktadır. Ihlamur çayının faydaları arasında adet düzensizliğini gidermesi yer almaktadır. Bu çayın düzenli tüketilmesi durumunda adet döneminde yaşanabilen aşırı ağrıların da önüne geçmek mümkündür. Yani, hem adet düzeni hem de bu dönemdeki belirtiler üzerinde etkilidir.

Menopoz Döneminde Faydaları

Menopoz dönemi kadınlar açısından oldukça önemli bir dönemdir ve bu dönemde bazı fizyolojik değişiklikler yaşanmaktadır. Ihlamur çayının faydaları arasında menopoz sürecini kolaylaştırmak yer almaktadır. Erken menopoz sorununun yaşanmasına engel olan ıhlamur çayı, aynı zamanda menopoz döneminde yaşanan bunalma sorununa iyi gelmektedir.

Stres Sorununa Faydaları

Stres sorunu hayatın her alanında yaşanabilen ve birçok önemli rahatsızlığa neden olabilen bir sorundur. Ihlamur çayının faydaları arasında strese iyi gelmesi yer almaktadır. Aromatik yapısı ve içerdiği maddeler sayesinde rahatlama sağlayan ıhlamur çayını özellikle yoğun geçen günlerin ardından tüketmeniz önemli artılar sağlayacaktır.

Ihlamur çayının faydaları arasında safra söktürmesi, kalp-damar sistemine fayda sağlaması, cilt sağlığını olumlu etkilemesi yer almaktadır. Bu çayı demlemek için porselen ya da seramik demlik kullanmanız, demleme yapmadan önce kaynar suyla demliğin içini yıkamanız önerilmektedir. 1 yemek kaşığı kurutulmuş ıhlamurun üzerine 200 ml su ilave edin. Demliğin kapağını kapatıp temiz bir havluya sararak 20 dakika demlenmeye bırakın. Tatlandırmak isteyenler bal kullanabilir ya da limon ilave edilerek tüketilebilir. Günde birkaç kez dilediğiniz saatte tüketebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 2 Nisan 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın