İncirin Faydaları


Anavatanı Asya olan incir, besleyici, yumuşak ve tatlı bir meyvedir. Besin değeri yüksek olan incirin yaklaşık %40 ‘ını şeker oluşturur. İncir kuru olarak da yaş olarak da tüketilebilir. Organik asitler, pektin, A, B1, B2, C vitaminleri, magnezyum, kükürt ve fosfor açısından zengin olan incirin faydaları ise şunlardır :

BASURA KARŞI İNCİR FORMÜLLERİ
• İncir, içeriğindeki yüksek oranda lifle hemoroit (halk arasında bilinen adıyla basur), kronik kabızlık vb. bağırsak problemlerine birebirdir. Bunun için 5-6 tane kuru inciri kaynattığınız klorsuz sıcak suyun içine atarak iki saat bekletin. Yumuşamış olan bu incirleri gece yatmadan önce yiyin. İnciri beklettiğiniz suyu da için. Bu küre 21 gün boyunca devam etmeniz gerekmektedir.

ÖNEMLİ! Bu kür, hamile kalmak isteyen bayanlar için de tavsiye edilmektedir. Ayrıca ödem sökücü özelliğiyle, kilo vermede de yardımcıdır.

• 2. bir formül de kurutulmuş incir yapraklarını kullanmaktır. Yapraklar körpe haldeyken, havadar ve gölgelik bir yerde kurutulur. Kuruduktan sonra ufalanarak 2-3 çay kaşığı yaprak, kaynar suda 30 dk kaynatılır. Soğuyunca bir bez bu suyla ıslatılarak basur memesine sürülür. Günde 2-3 bardak bu sudan içilir. Bu su, çıbanlara sürülürse buna da şifa olur.

• 3. formül inciri süt, sirke ya da zeytinyağıyla beraber yemektir.

HAMİLE KALMAK İSTEYENLERDE YUMURTA SAYISINI ARTIRAN KÜR

• Hamile kalmak isteyip yumurtalık sayısı yeterli olmayanlar için de incirde şifa vardır. ( Fakat prolaktin hormonu yüksek olanlar bu kürü uygulamamalıdırlar. ) Bunun için 7-8 kuru incir yıkanır. Ortadan keserek yarım litre (2,5 bardak) kaynayan klorsuz suda 20 dakika kaynatılır. Ilınınca süzülür ve sabah akşam yemeklerden önce aç karna içilir. Bu kür, 21 gün uygulanır ve 7 gün ara verilir. İncir kürü, günlük olarak hazırlanmalıdır.

YUMURTALARIN ÇATLAMASI İÇİN KÜR
• Kuru incirler yıkanarak 6 dakika süreyle kaynatılır. Sonra taze havuçla beraber 4 dakika daha kaynatılır. Kaynatılan su, sabah – akşam içilir. Bununla beraber orta boy beyaz soğan çentilerek üzerine 1 yemek kaşığı sumak serpilir ve yemekten 15 dakika önce yenilir. Bu incir kürü ve soğan salatası haftada 3-4 kez uygulanır.

İSHALE KARŞI İNCİR

• İncir, iyi bir müshildir. Çocukların ishal olmalarında da korkusuzca kullanılabilir. 2-3 kuru incir doğranarak, kaynar suda 15 dakika bekletilir. Elde edilen sudan, günde 2-3 bardak içilir. Yumuşamış incirler de yenilir.

SİĞİL TEDAVİSİNDE İNCİR
• İncirin yaprakları körpe iken koparılır. Yapraktan sızan süte benzeyen sıvı, siğillere sürülürse şifa olur.

SES KISIKLIĞINDA İNCİR
• Bir su bardağı sütü bir incirle kaynatıp, ılınınca içerek ses kısıklığı probleminden kurtulabilirsiniz.

YARALAR İÇİN İNCİR
•İncir yaprakları taze halindeyken ezilir. Elde edilen lapa, çıbanların olgunlaşmasını ve dağılmasını sağlar.

NEZLE, BRONŞİT, VB. ÜST SOLUNUM YOLLARI HASTALIKLARINDA DA ETKİLİ

• Bu tarz hastalıklara yakalanıldığında incir ve cevizi birlikte yemek, hastalığın etkilerini azaltır. Vücudu mikroplardan arındırır.

KALSİYUM EKSİKLİĞİ VE KEMİK ERİMESİNE İNCİR TAKVİYESİ
• İncir ister kuru ister yaş olarak tüketilsin, içerdiği yüksek oranda protein, vitamin ve minerallerle hücreleri yeniler.

KANSERE KARŞI DA İNCİR
•İçeriğindeki “benzaldehit”in kanserli hücrelerin büyümesini durdurması da incirin faydaları arasındadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 19 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın