İshal Etkisi Yapan Bitki Çayları


İshal Etkisi Yapan Bitki Çayları

Kabızlık sorunu, son derece sık görülen ve devamında farklı sorunları ortaya çıkaran bir durumdur. Genellikle hareketsiz yaşamın neden olduğu bu sorun, bağırsakların dolması sonucunda oluşabilmektedir. Zamanında önlem alınmasıyla kabızlık sorunundan daha kısa sürede kurtulmak mümkündür.

Bu noktada ishal etkisi yapan bitki çayları şu şekilde sırlanmaktadır:

Keten Tohumu Çayı

İçerisinde bulunan lifler sayesinde ishal etkisi yapan bitki çayları arasında keten tohumu çayı bulunmaktadır. Bu çayı hazırlamak için 20 gram keten tohumu, 20 gram dere otu tohumu ve 80 gram akdiken kabuğu gereklidir. Malzemeleri iyice ufalttıktan sonra karıştırıp 1 yemek kaşığı kadarını demliğe koyarak üzerine 200 ml kaynar su ekleyin. 10 dakika demlendikten sonra süzerek uyumadan yaklaşık 1 saat önce hepsini tüketin.

Anason Çayı

İshal etkisi yapan bitki çayları arasında anason çayı yer almaktadır. Bu çayı yapmak için birer yemek kaşığı anason, rezene, meyan kökü ve akdikeni karıştırın. Oluşan karışımdan 1 yemek kaşığı alarak çaydanlığa koyun ve üzerine yeni kaynamış 200 ml su ekleyin. Yarım saat demlenmeye bıraktıktan sonra süzerek sabah ve akşam yemeklerin ardından birer bardak için.

Isırgan Otu Çayı

Sağlığa önemli faydaları bulunan ısırgan otu çayı aynı zamanda ishal etkisi yapan bitki çayları arasında yer almaktadır. Bu çay için 1 yemek kaşığı ısırgan otu, 1 yemek kaşığı yonca ve 3 yemek kaşığı akdiken kabuğu gerekmektedir. Malzemeleri ufalttıktan sonra karıştırın ve 1 yemek kaşığı alarak çaydanlığa koyun. Üzerine yeni kaynamış bir su bardağı su ekleyin ve kapağı kapatarak 20 dakika demlenmesi için bekleyin. Sonrasında süzerek uyumadan yarım saat önce 100 gram kadar için.

Akdiken Kabuğu Çayı

İshal etkisi yapan bitki çayları arasında akdiken kabuğu çayı yer almaktadır. Bu çayı yapmak için, 3 yemek kaşığı akdiken kabuğu, 1 yemek kaşığı civanperçemi ve 2 yemek kaşığı ısırgan otu gerekmektedir. Malzemeleri ufaltıp karıştırmanızın ardından 1 yemek kaşığı alarka üzerine 2 su bardağı kaynamış su ekleyerek 10 dakika kısık ateşte kaynatmaya devam edin. Sonrasında süzerek uyumadan 1 saat önce 1 bardak kadarını için.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 4 Nisan 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın