Isırgan Otu Çayının Faydaları


Isırgan Otu Çayının Faydaları

Isırgan otu, ılıman bölgelerde yetişen bir bitkidir ve yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Bitki bilimcileri tarafından sıklıkla incelenen ve kullanılması tavsiye edilen ısırgan otu, özellikle kozmetik alanında da kullanılan bir bitkidir. İçerisinde A vitamini, B vitaminleri, C vitamini, E vitamini, magnezyum, potasyum, kalsiyum, manganez, fosfor bulunan ısırgan otu çay olarak da tüketilmektedir.

Isırgan otu çayının faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

Sindirim Sistemine Faydaları

Sindirimin düzenli çalışmasıyla gaz birikmesi, kabızlık gibi sorunlar yaşanmamaktadır. Isırganın yapraklarında bulunan maddeler sayesinde mideden asidin geri dönmesi sağlanmaktadır. Mide asit seviyesinin dengede olması sindirimi kolaylaştırmaktadır. Yani, ısırgan otu çayının faydaları arasında sindirim sistemini düzenli çalıştırması yer almaktadır.

Deri Hastalıklarına Faydaları

Ciltte yaşanan sorunlar sağlığın yanı sıra psikolojiyi de olumsuz etkilemektedir. Isırgan otu çayının faydaları arasında deri hastalıklarına iyi gelmesi yer almaktadır. Başta egzama olmak üzere ciddi deri sorunlarına iyi gelen ısırgan otu çayı, aynı amanda cildin daha canlı görünmesini sağlamakta ve pürüzlerin giderilmesinde etkili olmaktadır.

Kilo Sorununa Faydaları

Fazla kilo, sağlığı ve günlük hayatı olumsuz etkilemekte, aynı zamanda psikolojik olarak da sorunlara neden olmaktadır. Isırgan otu çayının faydaları arasında kilo sorununa iyi gelmesi yer almaktadır. Metabolizma hızını artıran ısırgan otu çayı, bu sayede fazla yağların erimesini kolaylaştırmaktadır. Vücuttaki fazla atıkların kısa sürede atılmasını sağlayan bu çay, diyet listelerinde üst sırada yer almalıdır.

Kalp Sağlığına Faydaları

Vücut için hayati öneme sahip olan kalbin düzenli çalışması son derece önemlidir. Yapılan bilimsel çalışmalar sonrasında ısırgan otu çayının faydaları arasında kalp sağlığını olumlu etkilediği ortaya çıkmıştır. Özellikle sistolik kan basıncının düşüşünü sağlayan ısırgan otu çayı, düzenli tüketilmesi durumunda kalp-damar sisteminin daha düzenli çalışmasını sağlamaktadır.

İltihaplanmaya Faydaları

İltihap sorunu vücudun çeşitli yerlerinde ortaya çıkan ve sağlığı olumsuz etkileyen bir durumdur. Isırgan otu çayının faydaları arasında iltihapların yok olmasında etkili olması yer almaktadır. Bu çayı düzenli tüketen kişilerin özellikle kronik iltihap sorununa önemli oranda düşüş yaşanmaktadır.

Isırgan otu çayının faydaları arasında hücre yapısını koruması, kansızlık sorununa olumlu etki etmesi, soğuk algınlığına iyi gelmesi yer almaktadır. Bu çayı hazırlamak için bir çorba kaşığı kurutulmuş ısırgan yaprağını bir tencereye bırakın. Üzerine dört bardak su koyun ve yaklaşık 15 dakika boyunca kaynatmaya başlayın. Hazırladığınız karışımı süzgeçten geçirdikten sonra tatlandırmak için bal ekleyerek tüketin ve bu çayın önemli faydalarını edinin.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 28 Mart 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın