Isırgan Otunun Faydaları


Isırgan otu, kendi adını taşıyan aileye mensup olan, Mayıs ile Ağustos aylarında çiçek açan ve yıl boyunca yetişen otsu bir bitkidir. Günümüzde birçok ilacın ve kozmetik ürününün içinde kendine yer edinen ısırgan otu, farklı şekillerde tüketilmektedir.

İçeriğinde A vitamini, C vitamini, D vitamini, potasyum tuzları, histanin, organik asitler, formik asit bulunan ısırgan otunun faydaları şu şekildedir:

Böbrek Taşı Sorununa Faydaları

Böbrek taşı sorunu son derece önemli ve kişiye büyük sancılar yaşatan sorunlar arasında yer almaktadır. Bu soruna doğal çözümler bulma konusunda arayışlar devam etmektedir. Isırgan otunun faydaları arasında içerdiği maddeler sayesinde böbrek taşının atılmasını kolaylaştırması yer almaktadır. Bununla birlikte böbreklerde kum oluşumunun önüne geçmede etkilidir.

Kadın Hastalıklarına Faydaları

Kadın hastalıklarının çözümünde doğru yöntemlerin tercih edilmesi son derece önemli bir konudur. Isırgan otunun faydaları incelendiğinde kadın hastalıklarına iyi gelmesi yer almaktadır. Özellikle menopoz döneminde görülen başta ağrı olmak üzere pek çok sorunda etkili olmaktadır. Bu bitki sayesinde önemli sorunlardan kısa sürede kurtulmak mümkündür.

Cilt Sağlığına Faydaları

Birçok kozmetik ürünün içerisinde bulunan ısırgan otunun faydaları arasında cilt sağlığına iyi gelmesi yer almaktadır. Harici olarak kullanıldığında başta akne olmak üzere pek çok cilt sorununa iyi gelen ısırgan otu, içerdiği yağlardan dolayı sivilce oluşumunu önlemektedir. Ayrıca böcek ısırıklarının geçmesinde de harici uygulama sonucunda önemli faydalar sunmaktadır.

Saç Sağlığına Faydaları

Saç sağlığı için üretilen birçok ürünün içerisinde bulunan ısırgan otunun faydaları arasında saç dökülmesini önlemesi yer almaktadır. Isırgan otu içeren şampuanların popüler olduğu görülmektedir. Sadece saç dökülmesini önlemekle kalmayan ısırgan otu, aynı zamanda saçların yeniden çıkmasında ve kepek sorununun önlenmesinde de etkili olmaktadır.

Isırgan otunun faydaları arasında idrar yolu enfeksiyonuna iyi gelmesi, kan oluşumuna olumlu etkisinin olması, bağışıklık sistemini güçlendirmesi, prostat hastalıklarının tedavisinde etkili olması yer almaktadır. Isırgan otunun tohumları da kullanılmakta ve önemli faydalar içermektedir. Ayrıca, bu önemli bitki çay şeklinde de tüketilmektedir. Yüksek tansiyon hastalarının uzak durması ve toplanırken eldiven kullanılması uzmanlar tarafından önerilen konulardır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 21 Nisan 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın