K Vitamini Faydaları


K Vitamini Faydaları

K vitamini diğer ismi Naftakinon olan ve yağda çözünen vitaminler arasında yer almaktadır. Birçok faydası bulunan K vitamini özellikle yeşil yapraklı sebzelerde bol miktarda bulunmaktadır. Maydanoz, marul, karnabahar, ıspanak, lahana gibi sebzelerde yoğun olarak bulunmaktadır. Bunların yanı sıra bamya, şalgam, peynir, havuç, yumurta sarısı, patates, yoğurt, tereyağı gibi gıdalardan da K vitamini edinmeniz mümkündür. K vitamini almanız durumunda sadece az bir kısmı karaciğer tarafından depolanmaktadır. Bunun haricinde bu vitamini günlük olarak tüketmeniz gerekmektedir.

K vitamini eksikliği başta idrar yollarında olmak üzere pek çok önemli soruna neden olmaktadır. Sindirim sistemi sorunlarının yanı sıra diş eti kanamaları da genellikle bu vitaminin eksikliğinden kaynaklanmaktadır. K vitamininin düzenli olarak tüketilmesi vücut dengesi açısından önemlidir. K vitamini faydaları konusu incelendiğinde karşımıza şu artılar çıkmaktadır:

Kan Pıhtılaşması İçin K Vitamini

Kanın pıhtılaşması son derece önemli bir konudur. Kanında pıhtılaşma oranı normalden az olan kişilerde herhangi bir kanama daha geç durmaktadır. Bunun yanı sıra kanın az pıhtılaşması sonucunda kan dolaşımı olması gerekenden daha hızlı olur ve bu durum da önemli sorunlara yol açabilir. K vitamini faydaları arasında yer alan kanın yeterli oranda pıhtılaşmasını sağlaması dolaşım sistemini dengede tutacaktır.

Kemikler İçin K Vitamini

Vücudumuzda kemiklerin sağlıklı olması oldukça önemli bir konudur. Özellikle ilerleyen yaşlarda kemik erimesi sorununun ortaya çıkmaması için kemiklerin sağlıklı olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra kemiklerin kolay çatlaması ve kırılmasının önüne de yine bu şekilde geçilmektedir. K vitamini faydaları arasında yer alan kemikleri güçlendirmesi sağlık açısından gerekli bir konudur.

Karaciğer ve Prostat Kanserine Karşı K Vitamini

Günümüzde kanser çeşitleri geçmiş dönemlere oranla daha sık görülmektedir. Özellikle prostat ve karaciğer kanseri sık rastlanan kanser türleridir. Bu kanser türlerinin ortaya çıkış aşamasında düzenli K vitamini kullanılması hastalıkla mücadelede çok önemli bir yere sahiptir. K vitamini faydaları arasında olan bu fayda, hayat kurtarıcı özelliğe sahiptir.

Menopoz Sonrasında K Vitamini

Kadınlarda orta yaşın sonlarına doğru görülen menopoz özellikle son aşamasında zarar verebilmektedir. Menopoz sonrasında özellikle kemik kaybı ya da başka sorunlar baş göstermektedir. Bu sorunlarla mücadele açısından K vitamini önemlidir. K vitamini faydaları arasında yer alan menopoz sonrası artılara tüm kadınlar özen göstermelidir.

Karaciğer Büyümesine Karşı K Vitamini

Karaciğerde büyüme yaşanması önemli bir sorun olarak ortaya çıkmaktadır. En fazla görülen karaciğer sorunlarından olan büyüme sorununa karşı K vitamini kullanmanın tedavi edici etkisi bulunmaktadır. Ayrıca K vitamini faydaları arasında karaciğerdeki yağlanmayı önlemesi de gösterilmektedir. Yani, karaciğer sağlığı için K Vitamini düzenli olarak tüketilmelidir.

K vitamini faydaları idrar yollarının sağlıklı olmasını sağlamaktadır. Tüm bu olumlu etkiler için K vitamini oranı yüksek besinleri düzenli olarak tüketmeye özen gösterilmelidir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 23 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın