Kabağın Faydaları


Kabağın Faydaları

Kalp Sağlığını Korur: Yağ miktarı oldukça az olan kabak, hemen hemen hiç kolesterol içermez. Bu açıdan kabak kalp sağlığı için oldukça etkili bir besindir. Kalp sağlığına gayet faydalı olan kabak, içerdiği magnezyum sayesinde felç ve kalp krizi gibi oldukça ciddi sağlık sorunlarının oluşması riskini de azaltmaktadır. C vitamini, magnezyum ve potasyum içeren kabak, yüksek orandaki kan basıncı düzeyini sağlıklı değerlere çekme konusunda yardımcıdır.

Zayıflamaya Yardımcıdır: Kilo problemi için kabak başvurulabilecek bir besindir. Kabak, içerdiği az miktardaki yağ seviyesi ile düşük kalorili bir sebze olarak dikkat çekmektedir. Oldukça düşük kalori seviyesine sahip olan kabak, zayıflamayı arzulayanlar için diyet listesinin banko elemanı olabilecek niteliktedir.

Kanser Önleyicidir: Serbest radikalleri engelleyen antioksidanlar, kabakta bol miktarda bulunur. Ayrıca yine kabakta bulunan beta karoteni, kansere karşı oldukça önemli bir silahtır. Bu madde kanserin sebebi olan kimyasal kirlenmenin insan bünyesindeki oluşumunu engellemektedir. C vitamini de içeren kabak, akciğer ve ağız kanserini engelleyici özelliktedir.

Kemik Sağlığına Faydalıdır: Omurganın mineral yoğunluğunu artıran kabak, kemik sağlığının korunmasında da oldukça etkilidir. Ayrıca içerisinde yer alan magnezyum sayesinde eklem sorunlarıyla karşı karşıya kalma riski azalmaktadır. Kabağın içerisinde bulunan fosfor, demir, çinko gibi mineraller, osteoporoza karşı kişiyi korur.

Göz Sağlığına Faydalıdır: Kabakta yüksek miktarda luteini ve beta karoten bulunmaktadır. Körlüğe sebep olan makula dejenerasyonu ve katarakt gibi göz hastalıklarının önlenmesinde luteinin rolü önemlidir. Bir fincan kabakta bulunan beta karoten miktarı 135 miligramdır. Lutein miktarı ise 2400 mikrogramdır.

Prostata Faydalıdır: Kabağın bir diğer faydası da prostat konusundadır. İyi huylu prostat olarak bilinen hastalığın etkilerini azaltma konusunda kabak etkili bir ilaçtır. İdrar ile cinsel fonksiyonları etkileyen bu hastalığın tedavisinde kabak yardımcı bir faktör olarak dikkat çekmektedir.

Kolon Sağlığına Faydalıdır: Kabakta bol miktarda lif bulunur. Lif açısından oldukça zengin olan kabak, bu yönüyle kolon sağlığı açısından önemli bir koruyucudur. Vücuttaki toksinleri de atan kabak, bünyenizi güçlendirip yaşam kalitenizi artırır. Kabağın kabızlığa karşı da iyi geldiği bilinmektedir.

Kabağın Diğer Faydaları

-Beta karoten ile A vitamini içeren kabak, oldukça etkili bir antioksidan olup cilt sağlığı açısından faydalıdır.

-Serbest radikallerle savaşan kabak, cilt yaşlanmasında yavaşlama sağlar. Yaşlanmadan dolayı oluşan çizgilerin de önüne geçer.

-Kabak zararlı UV ışınları tarafından cilde verilen zararların giderilmesini sağlar.

-Saçlar için de etkili olan kabak, saç dökülmesi ve kepek gibi sorunların önüne geçer. Ayrıca toksinleri temizleyen kabak, saç sağlığı için tehdit olan unsurları da bertaraf eder.

-Kabağın saç kırılmalarını önleme özelliği de vardır.

-Zengin bir potasyum kaynağı olan kabak, sıvılarda mineral enerjisini korur ve kaslara enerji sağlar.

-Kabağın manganez seviyesi de oldukça yüksektir. Bu yönüyle kabak glikoz ve yağ seviyesini dengelemede yardımcı niteliktedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 15 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın