Kabızlığa iyi gelecek 5 doğal yöntem


Bağırsaklarınızdaki su oranının azalmasıyla beraber meydana çıkan kabızlık en zorlu bağırsak rahatsızlıklarından biridir. Bilhassa sıcak havalarda yeterli su içmemenin sonucu olarak karşılaşabileceğiniz bu rahatsızlık için doğal yollardan faydalanarak kurtulmak mümkün.

Bol su için


Öncelikle en doğal metot olan bol su tüketimini denemelisiniz. Bağırsaklarınız yeterli su olmaması sebebiyle tıkanma yaşadığından vücudunuza istediğini vermeniz çok mühim. Gün içinde en az 2 litre su tüketmeyi ihmal etmeyin ve kesinlikle bunu alışkanlık haline getirin. Aksi halde kabızlığınız sürdürür ve bu da başka bağırsak problemlerine davetiye çıkarır.

Lifli yiyecekler yiyin


Aşırı şeker tüketmek ve gazlı içecekler içmek kabızlık şikayetinizi hepten arttıracaktır. Bu sebeple böyle yiyecek ve içeceklerden kaçınıp şekeri erik, kuru incir, kuru kayısı, kuru üzüm benzeri bol lifli kuru meyvelerden almalısınız. Bilhassa akşamları yatmadan öncesinde yiyeceğiniz 4-5 adet kuru incir sabahleyin tuvalete daha kolay çıkma olanağı sağlar.

Sıvı tüketin


Yemek seçimlerinizi bol sıvı içerir çorbalardan yana yapmanız midenizi ve bağırsaklarınızı epeyce hafifletecektir. Bilhassa yemeklerden önce içeceğiniz bir kâse çorba sindiriminizin hızlanmasında çok etkilidir. Yemeklerden önce çorba tüketmeyi alışkanlık haline getirdiğiniz takdirde ne kadar rahatladığınızı çok kısa bir zamanda fark edeceksiniz.

Spor yapın


Hareketsiz bir hayat sizi kabızlıkla baş başa bırakır. Sağlığın en mühim şartlarından biri olan spor bu basit sorunun çözümü için dahi son derece mühimdir. Yemekten sonra yapacağınızı yürüyüşler ve gün içinde hareketli bir hayat sizi kabızlıktan gerçekten korumaktadır.

Tohumlardan yararlanın


Kabızlığa iyi gelen şifalı bitkiler yardımınıza koşabilir. Bilhassa 2-3 çay kaşığı çemen otu tohumu ya da 1,5 çay kaşığı keten tohumu bağırsaklarınızın çalışmasında ve kabızlığı durdurmakta etkilidir. Benzer biçimde posasıyla beraber tüketeceğiniz kuru erik ya da kuru kayısı hoşafı da bağırsaklarınızı rahatlatır ve tuvalete kolay çıkma olanağı sağlar.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 10 Eylül 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın