Kahvenin Faydaları


Kahve çoğu insan tarafından sevilerek tüketilen ve daha çok yorgunluğumuzu alması ya da uykumuzu açması amacıyla içilen bir içecektir. Tabi ki kahvenin tek özelliği uyku açıcı olması değildir. Bu özelliğinin yanında kilo vermeye de yardımcı olan bir içecektir. Çünkü kahve içerdiği maddeler ile metabolizma üzerinde hızlandırıcı etki yapar ve yağ yakımını hızlandırır.

Ayrıca kahve içerdiği klorojenik, kinin ve magnezyum gibi maddelerle daha uzun yaşamada da oldukça etkili bir içecektir.  Bunun yanında kahve içmek depresyon, diyabet, yüksek tansiyon ve daha birçok rahatsızlığa iyi gelmektedir. Çok aşırı kahve tüketiminin bazı yan etkileri olabilmekle beraber günlük en fazla 3-4 fincan kahve tüketiminin herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır.

Kahvenin Sağlığımız İçin Faydaları

–       Kahve beyin hücrelerinin gelişmesine katkıda bulunduğundan dolayı zihinsel gelişim için oldukça önemlidir.

–       Konsantrasyonun sağlanmasında etkilidir. Olaylar karşısında daha etkili düşünmeyi sağlar.

–       Kahvenin içeriğinde bulunan kafein metabolizmayı hızlandırır. Bu sebeple kahvenin daha hızlı kilo vermeyi kolaylaştırıcı etkisi vardır.

–       Karaciğer hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olur ve karaciğer sağlığının korur.

–       Kahve tüketimi depresyonu önlemeye yardımcı olmaktadır. Ayrıca stresi azaltır ve yorgunluğun geçmesine yardımcı olur.

–       Düzensiz kas hareketlerini önleyerek vücutta oluşan istemsiz titreme ya da kasılmaların iyileşmesini sağlar.

–       Kahve sahip olduğu antioksidan maddeler ile kanser riskini önlemeye yardımcı olur. Kanserli hücrelerin çoğalmasını ve gelişmesini önler.

–       Diyabete yakalanma riskini azaltmaya yardımcı olur.

–       Sirozu önlemede etkilidir.

–       Erkeklerde görülen prostat hastalığına yakalanma riskini azaltır.

–       Düzenli kahve içenlerin kalp ve damar rahatsızlıklarını yaşama oranı diğer insanlara göre daha düşüktür.

–       Kalp ve damar sağlığının korunmasında önemi büyüktür.

–       Kahve tüketiminin felç olma riskini azalttığı yapılan bazı araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır.

–       Kahve özellikle süt ile birlikte tüketildiğinde vücut için gerekli olan yağ, protein ve karbonhidratın alınmasını sağlar ve böylece tokluk hissi verir.

–       Özellikle yemeklerden sonra Türk kahvesi içildiğinde mide hazımsızlıklarına iyi gelmekte ve sindirime yardımcı olmaktadır.

–       Kahve içmek hücrelerin yenilenmesine yardımcı olmaktadır. Bu özelliği ile kahve yaşlılık belirtilerinin azalmasında ve cildin daha canlı görünmesinde oldukça etkili bir içecektir.

–       Kahve içerdiği maddelerle mutluluk hormonlarını uyarmakta ve kişiye huzur vermektedir.

–       Tüm bu özelliklerinin yanında kahve tortusu cilt maskesi olarak kullanılabilmektedir. Kahve kullanılarak hazırlanan maske cildin beslenmesinde, sıkılaşmasında ve kırışıklıkların azalmasında oldukça etkili bir yöntemdir.

Tüm bu faydalı özelliklerinin yanında kahve içerken zarar görmemek için kesinlikle günlük 3-4 fincandan fazla kahve tüketmemeye özen göstermelisiniz. Bunun dışında bünyeniz için herhangi bir yan etkisi yoksa kahve içmenin ekstra bir zararı bulunmamaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 20 Nisan 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın