Kaktüsün Faydaları


Kaktüs, üzerindeki dikenlerle meşhur olan bir bitkidir. Bazı kaktüs türleri yenebilmektedir. Armut kaktüsü, Hint inciri, dikenli armut gibi türler tüketilebilmektedir. Özellikle Meksika çöllerinde bulunan Nopal kaktüsü hem mutfaklarda hem de tıp dünyasında kullanılmaktadır. İğnelerinden arındırılarak tüketilen bu kaktüsün faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

Sindirim Sistemine Faydaları

Sindirim sisteminde yer alan tüm unsurların düzenli bir şekilde çalışması için gerekli olan lif kaktüslerde yüksek oranda bulunmaktadır. Kaktüsün faydaları arasında sindirim sistemini düzenli çalıştırması yer almaktadır. Başta gaz birikmesi olmak üzere kabızlık gibi sindirimden kaynaklı sorunların önüne geçmeye yardımcı olmaktadır.

Kilo Vermeye Faydaları

Fazla kilolardan sağlıklı kurtulmak için doğal yöntemlere başvuran kişi sayısı bir hayli fazladır. Kaktüsün faydaları arasında kilo vermeye yardımcı olması yer almaktadır. İçerdiği yüksek lif oranı sayesinde uzun süre tokluk hissi veren kaktüs, aynı zamanda metabolizmaya doğrudan etki ettiği için yağ yakım hızının artmasını sağlamaktadır.

Beyin Sağlığına Faydaları

Anti-inflamatuar özelliğe sahip olan kaktüsün faydaları arasında beyin sağlığına iyi gelmesi yer almaktadır. Hafıza fonksiyonlarının daha iyi çalışmasını sağlayan kaktüs, aynı zamanda özellikle ilerleyen yaşlarda görülebilen Alzheimer gibi sorunların yaşanmasını da önlemektedir. Bu durum da vücuda son derece önemli bir artı sağlamaktadır.

Kansere Karşı Faydaları

Kanserli hücrelerin vücutta hızlı bir şekilde çoğalmasını engelleyen doğal gıdalar son derece önemlidir. İçeriğinde önemli antioksidanlar bulunan kaktüsün faydaları arasında kanserli hücrelerle mücadele etmesi yer almaktadır. Serbest radikallerle mücadele eden kaktüs, aynı zamanda sağlıklı hücre oluşumunu desteklemektedir.

Kemiklere Faydaları

İçeriğinde önemli oranda kalsiyum bulunan kaktüsün faydaları arasında kemik sağlığını güçlendirmesi yer almaktadır. Özellikle gelişim döneminde son derece önemli olan bu konu, ilerleyen yaşlarda da kemik erimesi sorunu yaşanmaması için son derece önemlidir.

Kaktüsün faydaları arasında yaraları tedavi etmesi, tiroid sağlığını desteklemesi, akşamdan kalmaya iyi gelmesi, enfeksiyonlarla mücadele etmesi yer almaktadır. Kaktüsü meyve şeklinde temizlenmiş olarak alarak tüketebilirsiniz. Düşük kan şekeri olanların, hamilelerin ve cerrahi müdahale yapılacak kişilerin tüketmemesi önerilmektedir. Dikenli armut kaktüsünün faydalarını tam olarak edinmek için ve dilinize zarar vermemek için dikenlerinden tam anlamıyla temizlemelisiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 14 Nisan 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın