Kakule Çayının Faydaları


Kakule bitkisi, zencefilgiller ailesinden olan şifa kaynağı bir bitkidir. Anavatanı Hindistan ve Sri Lanka olan kakule bitkisinin içeriğinde B vitaminleri, C vitamini, kalsiyum, sodyum, magnezyum, potasyum, fosfor, demir, bakır, manganez, çinko bulunmaktadır. Bu bitki, bahara şeklinde ya da çay olarak tüketilmektedir. Kakule çayının faydaları şu şekildedir:

Sindirim Sistemine Etkisi

Sağlıklı bir sindirim sistemine sahip olmak önemli avantajlar getirmektedir. Kakule çayının faydaları arasında sindirim sistemini düzenlemesi yer almaktadır. Sindirimi hızlandıran ve metabolizmayı düzenleyen kakule çayı bu sayede yağ yakım hızını arttırmaktadır. Bağırsaklarda biriken gaz sorununu da önlemeye yardımcı olmaktadır. Tüm bu faktörler sayesinde daha düzenli bir sindirim sistemi sağlanmakta ve kabızlık gibi sorunlar ortadan kalkmaktadır.

Strese Etkileri

Çağımızın en önemli sorunları arasında stres ve strese bağlı hastalıklar yer almaktadır. Kakule çayının faydaları arasında strese olumlu etki etmesi yer almaktadır. Özellikle aromatik yapısıyla yatıştırıcı etkisi olan kakule çayını yoğun geçmesi beklenen günlerin sabahında tüketmeniz ya da eve geldiğinizde yorgunluğu alması için tüketebilirsiniz.

Kalbe Etkileri

Kalbin sağlıklı olması hayati öneme sahiptir ve bu konuya dikkat edilmelidir. Kakule çayının faydaları arasında kalp ritmini düzenlemesi yer almaktadır. Kalbin yorulmadan çalışması özellikle orta yaşlarda kalp krizi riskini düşürmektedir. Bunun yanı sıra ilerleyen yaşlarda oluşabilecek kalp yetmezliği sorununun da önüne geçmeye yardımcı olmaktadır.

Cinsel Güce Etkileri

Cinsel hayatında sorun yaşayan kişiler için ilaçlardan önce doğal yöntemler önerilmektedir. Ortaçağdan bu yana kullanılan kakule çayının faydaları arasında cinsel gücü arttırması yer almaktadır. Özellikle erkeklerde cinsel sağlığa olumlu etki eden kakule çayının düzenli tüketilmesi bu konudaki birçok sorunun önlenmesini sağlamaktadır.

Kakule çayının faydaları arasında kusma ve bulantıyı ortadan kaldırması, adet döneminde görülen olumsuzlukların azalması, dizanteriye olumlu etki etmesi, mide ağrılarını ortadan kaldırması yer almaktadır. Kakule çayını siyah çayla birlikte demleyebilir, ayrıca içeriğine zencefil ya da portakal kabuğu koyabilirsiniz. Hem soğuk hem de sıcak bir şekilde tüketebilirsiniz ancak günde 200 ml’den fazla tüketememeniz ve bir ay kullandıktan sonra yaklaşık 2 hafta ara vermeniz önerilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 22 Mart 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın