Kakulenin Faydaları


Kakule, zencefilgiller ailesine ait olan, iki farklı türü bulunan ve eski çağlardan beri kullanılan bir bitkidir. İki türünün de baklaları bulunmakta ve bu baklalar gıda sektörüyle birlikte tıp sektöründe kullanılmaktadır.

İçeriğinde antioksidanlar, B vitamini kompleksi, C vitamini, kalsiyum, potasyum, sodyum, fosfor, demir, manganez bulunan kakulenin faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

Kalp Sağlığına Faydaları

Kalp sağlığının korunmasında beslenme alışkanlıkları ve ek takviyelerin büyük önemi bulunmaktadır. Kakulenin faydaları arasında içerdiği potasyum ve magnezyum sayesinde kalp sağlığına iyi gelmesi yer almaktadır. Kan basıncını kontrol altında tutmakta etkili olan kakule kan pıhtılaşması riskini azalttığı için kalpte oluşabilecek sorunlar üzerinde etkilidir.

Sindirim Sistemine Etkileri

Sindirim sisteminin düzenli çalışmaması sonucunda gaz birikmesi, mide krampları, kabızlık gibi sorunlar ortaya çıkmaktadır. İçerdiği faydalı asitler sayesinde gaz giderici özelliklere sahip olan kakulenin faydaları arasında sindirim sistemini düzenlemesi yer almaktadır. Bu sayede mide enfeksiyonu riski de azalmış olmaktadır.

Ağız Kokusuna Faydaları

Ağız kokusu, kişinin kendini kötü hissetmesine nende olan ve sosyal hayatını doğrudan etkileyen bir sorundur. Son derece güzel bir kokuya sahip olan kakulenin faydaları arasında ağız kokusunu gidermeye yardımcı olması yer almaktadır. Özellikle antioksidan etkisiyle dikkat çeken kakule, ağızdaki bakterileri yok etmekte ve kötü nefes sorununun önüne geçmektedir.

Depresyona Etkileri

Depresyon, çağımızın önemli ve gittikçe yaygınlaşan sorunları arasında yer almaktadır. Uzun süren stres döneminin ardından gelen depresyon sorununa önlem alınması gerekmektedir. İçeriğinde aromatik yapıda uçucu yağlar bulunan kakulenin faydaları arasında depresyon üzerinde etkili olması yer almaktadır. Özellikle kokusuya rahatlama sağlayan kakule, pozitif düşünmeyi geliştirmektedir.

Kakulenin faydaları arasında astıma iyi gelmesi, diyabete iyi gelmesi, kansızlığa çözüm olması, kan dolaşımını düzenlemesi, cilt sağlığını desteklemesi, diş ve diş eti hastalıklarına iyi gelmesi, karaciğer sağlığını olumlu etkilemesi yer almaktadır. Kakuleyi yemeklerde kullanabilir ya da yağını kullanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra çay olarak yaparak da tüketebilirsiniz. Belirli bir yan etkisi bulunmayan kakulenin hamilelik döneminde az tüketilmesi ve safra taşı sorunu yaşayanların tüketmemesi uzmanlar tarafından kesin bir dille önerilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 12 Nisan 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın