Kalamarın Faydaları


Kalamarın Faydaları

Kalamar, deniz canlıları arasında farklı yapıya sahip olan bir deniz canlısıdır. Mürekkep balığının bir türü olarak dikkat çeken kalamar, kafadan bacaklıdır ve kollara sahiptir. Özellikle Ege ve Akdeniz’de bulunan kalamar, batı bölgelerinde daha fazla tüketilmektedir. İçeriğinde protein, fosfor, su bulunan kalamarın faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

Kilo Kaybına Etkisi

Diyet uygulayan kişilere kalamar tüketmeleri uzmanlar tarafından önerilmektedir. Kalamarın faydaları arasında kilo kaybını kolaylaştırması yer almaktadır. Deniz balıklarının arasında en az kaloriye sahip besin olan kalamar, yağ yakımını hızlandırmaktadır. Yağsız olan kalamar metabolzimayı daha hızlı çalıştırdığı için kilo sorunu olan kişilerin kullanması gerekmektedir.

Kalp Krizine Etkisi

Kalp krizi, kalple ilgili en yaygın görülen sorunlar arasında yer almaktadır. Kalamarın faydaları arasında kalp krizini önlemesi yer almaktadır. Kalbe olumlu etkilerinden faydalanmak için kalamarı zeytinyağı ile tüketmek gerekmektedir. Bu sayede özellikle orta yaşlarda görülen kalp krizin engellemede aktif rol üstlenmektedir.

Kolesterole Etkisi

Kolesterol dengesi belirli yaştan sonra dikkat edilmesi gereken bir konudur. Düşük kalorili bir besin olan kalamarın faydaları arasında kolesterolü dengelemesi yer almaktadır. Kötü kolesterolün seviyesini düşüren bu deniz canlısı, damarlar üzerinde de olumlu etkilere sahiptir. Kan dolaşımını daha iyi hale getirmektedir.

Migren Ataklarına Etkisi

Migren, şiddetli baş ağrısına sebep olan ve yaygın şekilde görülen bir hastalıktır. Yapılan son araştırmalara göre kalamarın faydaları arasında migren ataklarını hafifletmesi yer almaktadır. Bu atakların sayısını da azaltan kalamar, bu sorunu yaşayanlar tarafından düzenli bir şekilde tüketilmelidir.

Vücut Direncine Etkisi

Günlük hayatta vücut direnci oldukça önemli bir konudur. Kalamarın faydaları arasında daha enerjik hissetmeniz yer almaktadır. Konsantrasyon konusunda da olumlu etkileri olan kalamar, bağışıklık sistemine doğrudan etki etmektedir. Bu nedenle özellikle yorgun geçen dönemlerde tüketilmesi önerilmektedir.

Kalamarın faydaları arasında cinsel sorunlar üzerinde etkili olması, sinirlerin yatışması, kan şekerinin düzenlenmesi gibi etkileri yer almaktadır. Bu lezzetli ve son derece faydalı olan gıdayı henüz tüketmediyseniz çok şey kaybetmişsiniz demektir. Kalamarı özellikle mevsiminde düzenli olarak tüketerek oldukça lezzetli ve sağlıklı bir tercih yapmış olursunuz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 5 Mart 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın