Kalbe İyi Gelen Şifalı Bitkiler


Kalbe İyi Gelen Şifalı Bitkiler

Şüphe yok ki kalp vücudun en fazla hayatî önem taşıyan organıdır. Dolayısıyla dış tehlikelerden ve hastalıklardan en fazla korunması gereken organ da kalp olmaktadır. Modern tıp kardiyoloji alanında oldukça ilerleme kaydetmiştir. Ancak bununla beraber kalbe iyi gelen şifalı bitkilerden de istifade edilmektedir.

Alternatif tıp uzmanlarınca tavsiye edilen bu kalp dostu bitkileri tanıyalım:

Kediotu : Halk arasında ‘kokar ot’, ‘hayvan otu’ gibi isimlerle de bilinen bu bitki, kalp için oldukça faydalıdır. Kediotunun bileşiminde bulunan eter yağları, velignanlar ve valepotriatlar kedi otunun kalp, damar ve sinirler üzerinde olumlu etkiler göstermesini sağlamaktadır. Kediotu, bu bileşenler sayesinde damarların genişlemesini ve pıhtı atmasını önler. Kalp atışlarını da düzenleyen kedi otu, vücuda sakinlik verir. Uykusuzluğun, stresin çözümü için de kullanılır ki bunlar kalbe zarar veren durumlardır.

Kediotunun kullanılma şekli şöyledir: 1 çay kaşığı kediotunu 1 fincan kaynamış suya atarak 10 dk. demlendirin. Sonra kediotu çayını ılık olarak tüketin.

Yeşil çay: Kalp-damar hastalıklarına karşı vücudu koruyan bu bitkinin çayını günde 2-3 fincan içmek yeterli. Kolesterol seviyesini dengeleyen bu bitki içeriğindeki polifenoller sayesinde kalp damar hastalıklarını engelliyor. Yeşil çaydan en güzel şekilde istifade etmenin yolu ise içine bir dilim limon atılarak ve çayı kaynak suda 5 dk bekleterek demlemek… Çünkü ancak 5 dk. sonrasında yeşil çayın etken maddesi olan kateşinler suya geçebiliyor.

Keten tohumu: Mavi çiçekler açan keten bitkisinin tohumları, sağlık alanında çokça kullanılmaktadır. Halk arasında zerek, bezir gibi isimlerle de anılan bu tohumlar, milattan önceki dönemlerden beri kullanılmaktadır. Keten tohumu tam bir omega-3 deposu olarak kolesterol üzerinde dengeleyici etkilere sahiptir. İçerdiği  yüksek oranda çoklu doymamış yağ asitleri, düşük oranda doymuş yağ asidi, bol potasyum, lif, E vitamini ve omega-3  sayesinde keten tohumunun kalp hastalıklarına karşı koruyucu etkisi bulunmaktadır. Her gün 1 çorba kaşığı keten tohumu tüketmek, kalp sağlığını korumak açısından yeterlidir.

Biberiye: Minyatür bir ağacı andıran bu bitki, çam kokusuna benzer bir kokuya sahiptir. Kan dolaşımını artırıcı etkisiyle damarların kalbe yeterli kanı taşıyabilmesini sağlar. Ayrıca kanla birlikte oksijen de damarlar vasıtasıyla kalbe taşınmakta, biberiye ise kalbe bu oksijen geçişini arttırmaktadır. Biberiye, çay olarak tüketilebilir, bunun için 1 çay kaşığı biberiyeyi kaynar suda 10 dk.  demlendirmek yeterlidir. Günde 2 bardak içilmelidir. Balla tatlandırılabilir.

  Kalbe iyi gelen şifalı bitkiler genel olarak bu bitkilerdir. Ancak  yulaf, tırtıl mantarı,üzüm çekirdeği özü, alıç, yüksük otu gibi bitkiler de kalbe iyi gelmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 27 Mart 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın