Kamkat Faydaları


Kamkat Faydaları

Kamkat meyvesi, Doğu Asya ve Çin taraflarında yayılmaya başlayan bu meyve, mandalina, portakal renginde olup limon ve bergamottan şekiller almış haline benzeyen turunçgiller meyve ailesindendir. Halk arasın da ise altın portakal yada kumkuat olarak biliniyor. Dünya da ise kumquat veyahut kumquot deniliyor.

Şekli limonu hatırlatan Kamkat meyvesi, rengi de portakal gibidir. Tek fark ise, portakal ve limonu kabuklarını soyarak yiyebilmeniz, Kamkat meyvesinde ise bunu yapmanıza dahi gerek yoktur. Bergamotu andıran kokusu vardır ve elinize bir kere aldığınızda Kamkatın kokusu elinizden uzunca bir süre gitmiyor. Tadı ise tarif edilemez bir şekilde tatlı ve güzeldir.

Kamkat Meyvesinin Faydaları

Her meyvenin olduğu gibi Kamkat meyvesinin de faydaları vardır. Yalnız bu faydalar diğer meyvelere oranla daha özeldir.

– C vitamini konusun da çok zengin olan bu meyveyi kabuğuyla yediğiniz takdir de vücudunuza ekstra güç vermiş olacaksınız.
– İdrar sökücü özelliği vardır.
– Damar tıkanıklıklarına ve sertliklerine karşı çok faydalıdır.
– Kan dolaşımını kolaylaştırıp kanı temizler.
– Mikrop öldürücü özelliği ile nezle, grip hastalıklara karşı sizi korur.
– İştah açıcı özelliğinin yanında sindirim sisteminizin düzenli çalışmasına yardım eder.
– Vücudunuzda bir ağırlık hissediyorsanız Kamkat yiyin, vücudunuzda hafifleme ve rahatlama göreceksiniz.
– Dişleri beyazlatmakla kalmaz dişlerinizi ve diş etlerinizi güçlendirir.
– Sivilce ve nasır gibi deride oluşan hastalıkları azaltır.
– Sinir sisteminin düzenli çalışmasına yardım eder ve A,B1,B2,B3 ve kalsiyum içerir.

Kamkatı nasıl yeriz? Normal şekilde yiyebilirsiniz (yani kabuklu ve kabuksuz) tabiki, hatta bunun yanında reçeli bile yapılabilir. Meyve suyu, pasta, kek, şekerleme gibi bir çok yapım da kullanabilirsiniz. Genelde Çin resterauntların da her zaman yemekten sonra tatlı niyetine verilir. C vitamini konusunda diğer meyvelere nazaran çok zengin olan bir meyvedir. Günde bir adet yerseniz günlük C vitamininizi karşılamış olacaksınız. Doku ve kas oluşumunda büyük bir katkı sağlayan bu meyvenin ne faydaları ne de özellikleri anlatmakla bitmiyor. Ayrıca bu meyvenin ağacını dikemiyorsanız çok basit bir şekilde evinizde, balkonunuz da saksısını dikip yetiştirmeniz bile mümkün.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 15 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın