Kanı temizleyen bitki çayları


Kanı temizleyen bitki çayları

Kan, vücudun birçok temel işlevini yerine getirmesini sağlayan sıvı dokudur. Kan dolaşımının sağlıklı olması kalp sağlığı başta olmak üzere pek çok konuda büyük önem teşkil etmektedir. Gereken hormonları organlara taşıyan kan, vücut sıcaklığını da doğrudan etkilemektedir. Kanın temizlenmesi için bitkisel tedbirler alınabilmektedir.

Kanı temizleyen bitki çayları şu şekilde sıralanmaktadır:

Civanperçemi Çayı

Günümüzde yapılan araştırmalar sonucunda kanı temizleyen bitki çayları arasında civanperçemi çayı yer almaktadır. Bu çayı yapmak için 3 yemek kaşığı kurutulmuş civanperçemi otunun üzerine kaynamış suyu dökün ve 40 dakika boyunca demlenmesi için bekleyin. Sıcak kalması adına bu çayın termosta demlenmesi önerilmektedir. Günde 3 kez yemekten önce yarım su bardağı tüketerek kanın temizlenmesini sağlayabilirsiniz. Bu bitkiye alerjisi olanların yanı sıra hamileler ve küçük çocukların tüketmesi kesinlikle önerilmemektedir.

Sarımsak Çayı

Sağlık açısından son derece önemli olan sarımsağın etki alanına kanın temizlenmesi de girmektedir. Bu nedenle kanı temizleyen bitki çayları arasında sarımsak çayı yer almaktadır. Bu çayı yapabilmek için 5 diş küçük doğranmış sarımsağa 1 limonun suyunu sıkı ve 1 litre kaynamış suyun içine ekleyin. Bu çayın tüketilmesi için beklemenize gerek yoktur. Yani, malzemeleri hazırlayıp kaynar suyla karıştırmanız durumunda hemen tüketmeye başlayabilirsiniz. Gün içerisinde hazırladığınız tüm çayı bitirmeye özen göstermeniz gerekmektedir. Bu çayı içmeden önce ısıtabilirsiniz ancak kaynatmamaya özen göstermeniz gerekmektedir. Kanın cıvımasını sağlayan bu çayı cerrahi müdahale yaptıracakların yanı sıra hamilelerin ve küçük çocukların tüketmemesi gerekmektedir.

Isırgan Otu Çayı

Isırgan otu, içeriğinden dolayı birçok soruna iyi gelmekte ve başta kozmetik sektörü olmak üzere pek çok alanda kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra kanı temizleyen bitki çayları arasında ısırgan otu çayı yer almaktadır. 2 yemek kaşığı kurutulmuş ısırgan otu yaprağının üzerine 2 litre kaynar suyu ekleyin ve minimum 3 saat boyunca demlenmesini bekleyin. Çayın öğleden sonra içilmesi ve akşama kalmaması gerekmektedir. 2 litrenin tamamını aynı gün içinde bitirmeye özen gösterin. İki hafta boyunca bu çayı kullanın ve 2 hafta ara verin. Sonrasında ihtiyaç duymanız halinde 2 hafta daha tekrarlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 6 Nisan 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın