Kanseri Önleyen Bitki Çayları


Kanseri Önleyen Bitki Çayları

Günümüzde kanser görülme oranının yükselmesiyle birlikte bu soruna karşı alınabilecek doğal yöntemler ön plana çıkmaktadır. Erken teşhisin hayat kurtardığı bu hastalığa hiç yakalanmamak için bazı önlemler alınabilmektedir.

Bu noktada kanseri önleyen bitki çayları şu şekilde sıralanmaktadır:

Beyaz Çay

Günümüzde sıklıkla tüketilen ve kanseri önleyen bitki çayları arasında yer alan beyaz çayın doğru demlenmesi son derece önemlidir. Cam çaydanlığa 2 yemek kaşığı beyaz çay ekleyin ve 80 derece sıcaklığa sahi 2 su bardağı su ekleyin. Yaklaşık 5 dakika boyunca demlenmesini bekleyerek süzün. Bu çayı günde 3 kez tüketebilirsiniz. Çayı, hava geçirmeyen bir kapta saklamanız da önerilmektedir. Böbrek sorunu yaşayanların beyaz çayı tüketmesi önerilmemektedir.

Oolong Çayı

İçeriğindeki maddelerden dolayı kanseri önleyen bitki çayları arasında yer alan oolong çayını sabırla demlemeniz gerekmektedir. 2 çay kaşığı oolong bitkisinin üzerine 200 ml kaynar su ekleyin. Kapağı kapatarak iyice çalkalayın. Sonrasında suyu lavaboya boşaltın ve oolong yapraklarını biraz havalandırın. Üzerine tekrar 200 ml kaynar su ekleyerek 10 dakika demlenmesi için bekleyin. Çayı tatlandırmadan ve ılık bir şekilde içmeniz önerilmektedir. Yüksek tansiyon hastalarının bu çayı tüketmesi önerilmemektedir.

Zencefil Çayı

Kanseri önleyen bitki çayları arasında zencefil çayı bulunmaktadır. Bu çayı yapmak için 2 ya da 3 santimlik bir zencefil kökünü dilimleyerek 2 litrelik bir termosa koyun. Üzerine kaynar su koyarak birkaç saat demlenmesi için bekleyin ve bu sırada kapağı kapatın. Sonrasında her yemekten önce yarım su bardağı içerek tüketmeniz önerilmektedir. Mide ülseri sorunu olanların tüketmemesi önerilmektedir.

Sarı Çay

Son yıllarda adını sıklıkla duyduğumuz sarı çay, kanseri önleyen bitki çayları arasında yer almaktadır. Bu çayın çok dikkatli bir şekilde demlenmesi faydasını almanızı sağlayacaktır. 250 ml kadar suyu bir tencerede kaynatın ve kaynamaya başladığında 1 tatlı kaşığı yıkanmış çemen otu tohumlarını ekleyin. Bu karışımı 5 dakika kadar kısık ateşte pişirin ve sonrasında süzme işlemini yapın. Sarı çayın sıcak içilmesi faydasını daha iyi almanızı sağlayacaktır. İçerisine limon ya da bal ekleyebilir, bu şekilde tüketebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 3 Nisan 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın