Kantaron Yağının Faydaları


Kantaron bitkisi, halk arasında ‘koyunkıran’ olarak da bilinen sarı renkli bir bitkidir. Kantaron bitkisinden elde edilen yağ, insan vücudu için pek çok fayda içermektedir. Halk arasında ‘Kılıç yarasına dahi iyi gelen yağ’ olarak tanınan kantaron yağının faydaları aşağıdaki makalemizde anlatılmıştır:

CİLT PROBLEMLERİNDE KANTARON YAĞI

Kantaron yağı, yaralar için onarıcı özellik göstererek bir an önce iyileşmesini sağlar. Bu özelliği sayesinde, kanama halindeki yaraların kanamasını durdurur. Taze yaraları iyileştirdiği gibi, çok eski yaraların da izini kaybedebilir. Bu cilt dostu özelliği, kantaron yağını doğal bir cilt kremi de yapmaktadır.

Bebeklerin ilerlemiş pişiklerinde dahi kantaron yağı iyileştirici özellik göstermektedir. Ayrıca bebeklerde sıklıkla yaşanan karın ağrılarında, karnını bir miktar kantaron yağı ile ovmak ağrıyı giderecektir. Güneş yanıklarına karşı doğal bir güneş kremi olması da kantaron yağının faydaları arasındadır. Ayrıca ev ve iş kazalarında meydana gelen yanıklarda da acıyı azaltıcı özelliğe sahiptir. Antiseptik özelliği yara üzerinde iltihap oluşmasını da önler. Ayrıca dahilî kullanımda midede mikrop ve iltihap oluşumunu da önler.

DOĞAL BİR AĞRI KESİCİ VE SAKİNLEŞTİRİCİ

Kantaron yağı, masaj için kullanıldığında sırt ağrılarına, siyatik ve romatizmadan kaynaklı ağrılara ve lumbago gibi şikayetlere iyi gelir. Kan dolaşımı bozuk olan, el ve ayakları hiç ısınmayan insanların bu bölgelere süreceği kantaron yağı, kan dolaşımını hızlandıracaktır. Bu sayede ellerinin ve ayaklarının ısınmaması şikayetinden de kurtulacaklardır.

Bu yağ deri üzerinde görülebilen varislerde etkili olduğu gibi, derinin altında olup ağrı ile kendini belli eden varislerde de damar büzücü ve ağrı kesici özelliğe sahiptir. Böbrek ve idrar yolu rahatsızlıklarında da belirli terkipler üzere kantaron yağından istifade edilmektedir.

KADINLARA DOST BİTKİ

Kadınların ilerleyen yaşlarda karşılaştığı menopoz problemlerinde günde 1-2 damla kantaron yağı tüketmeleri, problemleri en aza indirmektedir. Adet öncesi yaşanan semptomları yatıştırmada da kantaron yağından faydalanılabilir. Sinir bozukluğu, depresyon gibi vakalarda günde 1-2 damla tüketmek sinirleri yatıştırması, kantaron yağının faydaları arasındadır.

Not: Sarı kantaronun içinde şifalı olan etken maddeler çiçeğinde ve yaprağında bulunduğundan, satın alınacak kantaron yağının bunlardan imal edilmesine dikkat etmek gerekir. Ayrıca her bitki gibi kantarona alerjisi olan kişiler de bulunabilir. Bu yüzden doktora danışmadan uzun süreli kullanılmamalı, kullanımı halinde bir anormallik hissedilirse derhal doktora başvurulmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 20 Nisan 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın