Kaparinin Faydaları


Kapari, gebre otu ismiyle bilinen, kış döneminde yapraklarını döken ve büyük çiçeklere sahip olan bir bitkidir. Sayısız dalları ile çalıyı andıran kaparinin çiçeği oldukça gösterişlidir.

İçeriğinde A vitamini, K vitamini, riboflavin, niasin, demir, bakır, kalsiyum, sodyum, lifler bulunan kaparinin faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

Kansere Karşı Etkileri

Kanser konusunda özellikle son yıllarda doğal yöntemlerin önemi daha fazla ön plana çıkmaya başlamıştır. İçerdiği bileşenler nedeniyle kansere karşı koruma sağlayan kaparinin faydaları arasında kanserli hücrelerin yok edilmesine etki etmesi yer almaktadır. Science Daily’de yer alan bilgilere göre bu önemli bitki hücrelerdeki hasara karşı etkili olmaktadır.

Sindirim Sistemine Etkileri

İçeriğinde önemli oranda lif barındıran kaparinin faydaları arasında sindirim sistemine olumlu etki etmesi yer almaktadır. Yiyecekler kaloriye dönüşmeden atılmasında etkili olan kapari, aynı zamanda kabızlık sorununun önüne geçmektedir. Özellikle yemeklerin hemen ardından gaz birikmesi ya da midede yanma konusunda da etkin olduğu gözlenmiştir.

Yorgunluğa Etkileri

İş hayatı, eğitim hayatı ya da diğer unsurlardan dolayı kronik yorgunluk sorununda önemli artış yaşanmıştır. İçeriğindeki vitaminler sayesinde enerji veren kaparinin faydaları arasında yorgunluğa iyi gelmesi yer almaktadır. Gün içinde daha dinamik ve daha konsantre olmak isteyen kişilerin bu bitkiyi tüketmeleri önerilmektedir. Bu bitkiyi tüketen kişiler daha dinç hissetmekte ve daha verimli çalışmaktadır.

Cilt ve Saç Sağlığına Etkileri

Cilt ve saç sağlığı için kullanılabilecek binlerce kozmetik ürün var ancak doğal yöntemlerin tercih edilmesi büyük artılar sağlamaktadır. Kaparinin faydaları arasında içerdiği antioksidanlar sayesinde cilt sağlığına iyi gelmesi yer almaktadır. Özellikle sivilce ve kırışıklık üzerinde etkili olan bu bitki, birçok kozmetik üründe yer almaktadır. Aynı zamanda içerdiği vitaminler sayesinde saçların güçlenmesini sağlamaktadır.

Kaparinin faydaları arasında kemikleri güçlendirmesi, kolesterolü dengelemesi yer almaktadır. Bu bitki genellikle salamura şeklinde yani tuzlu suyun içerisinde satılmaktadır. Cerrahi müdahaleye maruz kalacak kişilerin 2 hafta önceden kullanımını bırakması, diyabeti olan kişilerin de kullanmaması önerilmektedir.

Tüketim için herhangi bir sınır bulunmamakta ve tüketim miktarı kişinin yaşı, sağlıksal durumu ve diğer noktalara göre değişiklik gösterebilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 11 Nisan 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın