Karabaş Otunun Faydaları


Karabaş otu, ballıbabagiller ailesine mensup olan, yaygın olarak Akdeniz Bölgesi’nde yetişen ve eski çağlardan bu yana kullanılan bir bitkidir. Fransız lavantası ya da İspanyol lavantası olarak adlandırılan bu bitkinin çiçekleri hoş görünüşte ve son derece güzel kokuludur.

İçeriğinde uçucu yağların yanı sıra, A vitamini, C vitamini, demir, kalsiyum bulunan karabaş otunun faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

Sindirim Sistemine Faydaları

Beslenme alışkanlıkları ve egzersiz konusu sindirim sistemini doğrudan etkilemektedir. Bununla birlikte doğal önlemler de son dönemlerde ön planda yer almaktadır. Karabaş otunun faydaları arasında sindirim sistemini olumlu etkilemesi yer almaktadır. Bağırsak hareketlerinin düzenli olmasını sağlayarak kabızlık sorununun önüne geçmeye yardımcı olmaktadır.

Strese Karşı Faydaları

Stres, günümüzün en önemli ve birçok hastalığa neden olan sorunları arasında yer almaktadır. Karabaş otunun faydaları arasında içerdiği esansiyel yağlar sayesinde strese karşı iyi gelmesi yer almaktadır. Son derece güzel kokan bu bitki, sinirlerin yatışmasında etkili olmaktadır. Bu durum da orta vadede depresyon sorununun yaşanmasını engellemektedir.

Kan Sağlığına Faydaları

Kan hücrelerinin sağlıklı olması genel sağlık açısından son derece önemlidir. Kalp sağlığını da doğrudan etkileyen bu konu karabaş otunun faydaları arasında yer almaktadır. Kanda oksijen hücrelerin güçlenmesini sağlayan karabaş otu, aynı zamanda damarlarda plak oluşumunun önlenmesine de yardımcı olmaktadır.

Cilt ve Saç Sağlığına Faydaları

Birçok kozmetik üründe kullanılan karabaş otunun faydaları arasında cilt ve saç sağlığını olumlu etkilemesi yer almaktadır. Cilt üzerinde meydana gelen kızarıklık, akne, egzama gibi sorunların çözümü için bu bitki haricen kullanılabilir. Bununla birlikte başta saç dökülmesi olmak üzere kepek sorununun çözümünde etkili olmaktadır. Haricen saçlara masaj yaparak uygulayabilir ve saçların dökülmesini önleyebilirsiniz.

Karabaş otunun faydaları arasında baş ağrısına iyi gelmesi, yaraların iyileşmesinde olumlu etkisi olması, kanamaların daha kısa sürede durmasına olumlu etkisi olması yer almaktadır. Bu bitkinin suyunu ya da yağını kullanabilirsiniz. Aşırı kullanımı sonucunda ciltte olumsuz etkileri olabileceği unutulmadan kullanılmalıdır. Bununla birlikte epilepsi sorunu yaşayan kişilerin kullanmaması ve ağız yoluyla tüketimde miktara dikkat edilmesi oldukça önemlidir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 20 Nisan 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın