Karahindiba Çayının Faydaları


Karahindiba Çayının Faydaları

Karahindiba, papatyagiller ailesine mensup olan ve kullanım alanı son derece geniş olan çok yıllık bir bitkidir. Bu bitki yazın habercisi olarak görülmektedir. Alternatif tıp tarafından uzun süredir kullanılan karahindiba, şifalı bitkiler arasında yer almaktadır. İçeriğinde yoğun miktarda uçucu yağlar, kolin, protein, reçine bulunan karahindiba çayının faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

Hepatit Tedavisine Faydaları

Hepatit hastalığı karaciğerde oluşan iltihaplanmaya verilen isimdir ve son derece ciddi bir hastalıktır. Bu hastalığın tedavisinde doğal yöntemlerin önemi bulunmaktadır. Karahindiba çayının faydaları arasında hepatit hastalığı tedavisinde etkili olması yer almaktadır. İçerdiği kolin miktarı ve uçucu yağlar sayesinde bu hastalıkla mücadelede etkilidir.

Gastrit Tedavisine Faydaları

Midede meydana gelen sorunlar arasında yer alan gastrit, başta yanma olmak üzere çeşitli şekillerde ortaya çıkabilen bir sorundur. Karahindiba çayının faydaları arasında gastrit sorunuyla mücadele etmesi yer almaktadır. İçeriğinden dolayı mide asit oranını dengeleyen bu çayın düzenli tüketimi gastrit belirtilerinin hafiflemesini sağlamaktadır.

Strese Faydaları

Günümüzde depresyon sorununu yaşayan kişi sayısı bir hayli fazladır ve bu duruma yoğun stres neden olmaktadır. Karahindiba çayının faydaları arasında yatıştırma özelliği bulunmaktadır. Özellikle yoğun ve stresli geçen günün ardından bu çayı tüketmeniz kendinizi daha iyi hissetmenize neden olacaktır. Ayrıca uykusuzluk sorununa iyi geldiği için de rahatlama sağlamaktadır.

Bağırsak Sağlığına Faydaları

Bağırsak hareketlerinin düzenli olması genel sağlık açısından oldukça önemli bir konudur. Karahindiba çayının faydaları arasında bağırsak hareketlerini düzenlemesi yer almaktadır. Sindirim sistemi açısından önemli olan bağırsakların düzenli çalışmasını içerdiği uçucu yağlar sayesinde gerçekleştirmektedir. Ayrıca, safra taşlarının yok olmasında da etkili olmaktadır.

Karahindiba çayının faydaları arasında sarılık hastalığına iyi gelmesi, kolit tedavisine destek olması, kan akışını hızlandırması yer almaktadır. Bu çayı yapmak için 2 çay kaşığı kurutulmuş karahindiba yaprağının üzerine yeni kaynamış 2 su bardağı su ekleyin ve 5 dakika boyunca demlenmesini bekleyin. Bu sırada içine dilerseniz kuru nane de ekleyebilirsiniz. Demlendikten sonra süzebilir ve tatlandırmak isterseniz bal ekleyerek günde iki kez tüketebilirsiniz. Bu çayı ılık tüketmeniz ve miktarı aşmamanız önerilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 30 Mart 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın