Karanfil Çayının Faydaları


Karanfil Çayının Faydaları

Karanfil daha çok baharat şeklinde tüketilmekte ancak birçok alanda sıklıkla kullanılmaktadır. İçeriğinde A vitamini, B vitamini, C vitamini, PP vitamini, folik asitler bulunan karanfilin birçok artısı bulunmaktadır.

Karanfil çayının faydaları konusunda şu etkenler ön plana çıkmaktadır:

Ağız Kokusuna Faydaları

Karanfil denildiğinde genellikle ağız kokusunu gideren baharat akıllara gelmektedir. Karanfil çayının faydaları arasında ağız kokusunu gidermesi yer almaktadır. İçerdiği aromatik yapı sayesinde bu soruna doğrudan etki etmektedir. Aynı şekilde ağız içinde meydana gelen ve kokuya neden olabilen yara sorununa da etki etmektedir.

Ağrılara Faydası

Sağlığı ve sosyal hayatı olumsuz etkileyen ağrı sorunu vücudun herhangi bir yerinde oraya çıkabilmektedir. Bu sorun için fazla ilaç kullanımı önerilmemektedir. Karanfil çayının faydaları arasında ağrılar üzerinde etki etmesi yer almaktadır. Baş ağrısı, bel ağrısı gibi noktalarda bu çayı kullanabilirsiniz. Ayrıca boğaz ağrılarında da tüketebilirsiniz.

Mide Sağlığına Faydaları

Sindirimin an unsuru olan ve salgıladığı asitle sindirimi sağlayan midenin sağlıklı olması oldukça önemlidir. Karanfil çayının faydaları arasında midenin düzenli çalışmasına yardımcı olması yer almaktadır. Özellikle mide bulantısına iyi gelen karanfil çayı, midenin rahatlamasını ve asit oranının dengelenmesine yardımcı olmaktadır.

Bağışıklık Sistemine Faydaları

Vücudun hastalıklara karşı kalkanı olan bağışıklık sistemi özellikle mevsimsel geçişlerde ön plana çıkan bir konudur. Karanfil çayının faydaları arasında bağışıklık sistemini güçlendirmesi yer almaktadır. Özellikle kış aylarına girilirken bu çayın içilmesi hastalıklara yakalanma riskinin düşmesini sağlamaktadır.

Adet Düzenine Faydaları

Adet döneminin gecikmesi birçok kadın için kabus dolu günlere neden olmaktadır. Karanfil çayının faydaları arasında adet düzenini sağlaması bulunmaktadır. Kasılma ya da ağrı gibi sorunlarda da etkili olan bu çay, adet döneminin daha düzenli geçmesinde etkilidir.

Karanfil çayının faydaları arasında iştah açması, aşırı gaz çıkarma sorununu gidermesi yer almaktadır. Bu çayın genellikle siyah ya da yeşil çayla birlikte demlendiği görülmektedir. Tek demlemek için 4-5 adet karanfilin üzerine 250 ml yeni kaynamış suyu koyun. 20 dakika boyunca ağzı kapalı bir şekilde demlenmeye bıraktığınız çayı süzerek, içine isteğe göre limon ve bal ekleyerek tüketin.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 30 Mart 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın