Karanfilin Faydaları


Karanfil, son derece güçlü bir aromaya sahip olan, çok eski çağlardan beri kullanılan, özellikle tıp alanında da yaygın bir şekilde kullanılan bitkiler arasında yer almaktadır. Daha çok baharat olarak tüketilen karanfil gittikçe yaygınlaşmaktadır.

İçeriğinde A vitamini, B6 vitamini, E vitamini, K vitamini, sodyum, potasyum, magnezyum, manganez, uçucu yağlar, omega 3, omega 6 bulunan karanfilin faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

Ağız Kokusuna Faydaları

İçeriğinde bulunan maddeler ve son derece keskin kokusundan dolayı karanfilin faydaları arasında ağız kokusunu önlemesi yer almaktadır. Bu konudaki faydası çok uzun süredir bilinmekte ve tercih edilmektedir. Gün içerisinde ağzınıza bir tane karanfil koymanız, sosyal hayatta özgüven kaybına neden olan ağız kokusunu önlemek için yeterli olacaktır.

Diş Ağrısına Faydaları

Diş ağrısı, son derece rahatsız edici olan ve başta çürük olmak üzere birçok nedenden dolayı meydana gelen bir sorundur. Diş macunu sektöründe oldukça yaygın bir şekilde kullanılan karanfilin faydaları arasında diş ağrısına iyi gelmesi yer almaktadır. Ağrıyan dişin üzerine bir adet karanfil koyabilir ya da karanfil yağını pamukla bu kısma uygulayabilirsiniz.

Sinüzite Faydaları

Sinüzit sorunu, özellikle kış aylarında daha fazla ön plana çıkan ve rahatsızlık veren bir sorundur. Karanfilin faydaları arasında sinüzit sorununa iyi gelmesi yer almaktadır. Yapılan araştırmalar sonucunda uygun miktarda karanfil tozunun burundan çekilmesi sonucunda sinüzitleri temizlediği belirlenmiş ve bu şekilde kullanılması önerilmiştir.

Yorgunluk ve Strese Faydaları

Yoğun geçen bir günün ardından gelen yorgunluk hissi beraberinde stresi de getirmektedir. Bu noktada karanfilin faydaları arasında yorgunluk hissini gidermesi yer almaktadır. Özellikle kokusundan dolayı önemli oranda rahatlama sağlayan, sinirleri yatıştıran karanfil, aynı zamanda pozitif düşünmeyi daha da kolay hale getirmektedir.

Karanfilin faydaları arasında soğuk algınlığına iyi gelmesi, şişkinliği gidermeye yardımcı olması, cilt sağlığına olumlu etki etmesi, saç sağlığını olumlu etkilemesi, üst solunum yolları enfeksiyonlarını gidermesi yer almaktadır. Karanfil doğrudan kullanıldığı gibi, karanfil yağı ve karanfil tozu da kullanılmaktadır. Özellikle karanfil yağının seyreltilerek kullanılması ve tüketilen karanfil miktarına mutlaka özen gösterilmesi gerektiği belirtilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 21 Nisan 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın