Karidesin Faydaları


Karides, deniz canlıları arasında balıktan sonra en fazla tüketilenlerden biridir. İçeriğinde yoğun miktarda proteinin yanı sıra, B3 vitamini, D vitamini, çinko, selenyum, Omega-3 yağı gibi önemli maddeler bulunmaktadır. Küçük boyuttaki deniz canlıları arasında yer alan karidesin faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

Kanserle Savaşa Etkileri

Karidesin içeriğinde önemli oranda selenyum bulunmaktadır. Bu nedenle karidesin faydaları arasında kanserle savaşması yer almaktadır. Kanserli hücre oluşumuna neden olan maddelerle savaşan karides, bu maddelerin etkisiz hale gelmesinde önemli rol üstlenmektedir. Düzenli karides tüketiminin kansere olumlu etki ettiği ispatlanmaktadır.

Kemiklere Etkileri

Kemik gelişimi vücudun duruşu açısından son derece önemlidir. İçeriğinde yoğun miktarda D vitamini bulunan karidesin faydaları arasında kemikleri güçlendirmesi yer almaktadır. Özellikle ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan kemik erimesi sorununa yakalanmamak için karides tüketilmesi önerilmektedir. Bunun yanı sıra diş sağlığını da olumlu yönde etkilemektedir.

Beyin Fonksiyonlarına Etkileri

İçeriğinde önemli oranda Omega-3 yağ asidi bulunan karides, bu yönüyle dikkat çekmektedir. Bu yağ asidi nedeniyle karidesin faydaları arasında beyin fonksiyonlarını geliştirmesi yer almaktadır. Özellikle gelişim çağındaki çocukların düzenli olarak karides tüketmeleri beyin sağlıkları açısından oldukça önemlidir. Ayrıca hafızayı kuvvetlendirici etkilere de sahiptir.

Kan Hücrelerine Etkileri

Karidesin içeriğinde önemli oranda B12 bulunmaktadır. Bu nedenle karidesin faydaları arasında kan hücrelerinin gelişimini desteklemesi yer almaktadır. Özellikle kan dolaşımının sıkıntılı olduğu dönemlerde daha fazla kullanılması önerilen karides, damar tıkanıklığı gibi önemli sorunların oluşmasını da engellemektedir.

Kilo Sorununa Etkileri

Karides, son derece faydalı ve düşük kalorili bir besin kaynağıdır. Düşük kalorisinden dolayı karidesin faydaları arasında kilo vermeye yardımcı olması yer almaktadır. Bu durum da özellikle diyet yapanlar için önemli bir alternatif olmasını sağlamaktadır. Bu nedenle uzmanlar tarafından diyet listelerine yazılmaktadır.

Kolesterol Dengesine Etkileri

Kolesterol dengesi özellikle ilerleyen yaşlarda daha önemli bir konu olmaktadır. Karidesin faydaları arasında kötü kolesterol seviyesini düşürmesi yer almaktadır. Bu sayede vücuttaki kolesterol dengesi daha kolay bir şekilde sağlanmaktadır. Ayrıca bu seviyenin belirli bir süre korunmasında da etkin rol oynamaktadır.

Karidesin faydaları bu şekildedir. Özellikle lezzetinin yanı sıra besleyici özelliğiyle dikkat çeken karides, sevilerek tüketilmektedir. Her türlü gıda maddesinde olduğu gibi karidesin de aşırı tüketiminden kaçınılmalıdır. Karidesi temizleme ve yemek için uygun hale getirme son derece önemlidir. Tüm işlemleri yaptıktan sonra karidesi kullanarak oldukça lezzetli yemekler ortaya çıkarabilir ve bu deniz canlısından faydalanabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 8 Mart 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın